Perşembe, Kasım 30

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “Avrupa Yılın Müzesi Silletto” Ödülüne Layık Görüldü

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kenan Yavuz’un kurduğu Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından 2021 yılı Avrupa Yılın Müzesi Silletto Ödülü’ne layık görüldü. Kenan Yavuz’un, doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek için sosyal sorumluluk projesi kapsamında yapımı 10 yıl süren ve 15 bin metrekare alan üzerine kurulan müze, kentin en önemli kültür ve turizm noktası olarak öne çıkıyor.

Avrupa Müze Forumu ödül gerekçesini “Yerel halkın desteği ve katılımı ile birlikte gerçekleştirdiği kültürel çalışmalar, kırsal yaşam zenginliğini temel alarak sosyal ve ekonomik hayatın canlanmasında çok başarılı ve örnek projelere imza atmak, son yüzyılda dramatik sosyo-ekonomik dönüşümler nedeniyle yaşanan göç sorununu gündeme taşımak, yerel halkın yaşamını ve hikâyelerini kurumsal bir kimlik ile tanıtmak, bölgenin tarihi ve kültürel mirasını örneklendirerek dünyaya taşımak ve sosyo ekonomik yaşamına katkı koymak” olarak açıklandı.

Ödülü Silletto Trust üyesi Carol Jackson ve EMYA Jüri üyesi Dina Sorokina’nın elinden alan müze kurucusu Kenan Yavuz yaptığı açıklamada; doğup büyüdüğüm topraklara borcumu ödemek amacıyla sosyal sorumluluk projesi olarak on yıllık bir emek sonucu ailem ile birlikte kurduğum müzenin, uluslararası alanda böylesine büyük bir ödül ile taçlandırılmış olmasından gurur duyduğunu belirtip ekledi: “Amacımız; Anadolu’nun kültür mirasını ve büyük medeniyetimizin izlerini geçmişten geleceğe taşımaktır. Değişmemesi gereken güzelliklerimizi korumak ve zaman-mekân ilişkisi içerisinde yeni nesillerin dimağında canlı tutmak zorundayız. Zira, mekân olmadan medeniyetimizi yeni kuşakları hafızasına nakşetmek mümkün olmayacaktır.” dedi.

Paylaş