Cumartesi, Haziran 3

‘Korkusuz Kız’ Heykelinin Yeri Değişti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ABD’de borsanın kalbi Wall Street’in sembolü bronz boğa heykelinin karşısına geçen sene Dünya Kadınlar Günü’nde yerleştirilen ‘Korkusuz Kız’ heykelinin yeri değişti..

Çalışma hayatındaki cinsiyet eşitsizliğine ve kadın yönetici sayısının azlığına dikkat çekmek amacıyla dikilen ‘Korkusuz Kız’ heykeli, birkaç blok aşağıda bulunan New York Menkul Kıymetler Borsası’nın karşına koyuldu.

Kristen Visbal’ın imzasını taşıyan heykelin kaldırıldığı yere ‘Korkusuz Kız’ın ayak izleri bulunan ve taşındığı bilgisini veren bir plaka yerleştirildi.

Heykelin taşınma nedenine dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Boğa heykelini yapan İtalyan heykeltraş Arturo Di Modica, geçen yıl heykelin telif haklarını ihlal ettiğini iddia etmişti. Di Modica’nin avukatları, ‘Korkusuz Kız’ın Boğa heykelinin sanatsal anlamını değiştirdiğini söylemişti.

Heykdelden oldukça rahatsız olduğunu belirten Di Modica, ‘Korkusuz Kız’ın bir sanat eseri değil, State Street Global Advisers şirketinin sponsorluğunda gerçekleştirilen bir reklam kampanyası olduğunu ifade etmişti.

Modica düzenlediği basın toplantısında, “Herkes boğayı seviyor. Karşısındaki bu kız ise ‘Ben buradayım, ne yapacaksın?’ diyor” şeklinde konuşmuştu.

Boğa heykeli
3 bin 175 kilogram ağırlığındaki Boğa, 1987 yılında bir gece herhangi bir izin alınmadan yerleştirilmiş, sonrasında kamuoyunun talebiyle kentin finansal merkezi olan Wall Street’in yakınına yerleştirilmişti.

korkusuz kız heykeli1

Korkusuz Kız heykelinin yapımı için gereken masrafları dünyanın en büyük şirketi olan State Street Global Advisors (SSGA) üstlenmişti.

Paylaş