Cumartesi, Eylül 23

Marilyn Monroe Heykeli Müstehcen Olduğu Gerekçesiyle Dava Ediliyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir grup Palm Springs sakini, geçen yıl Palm Springs Sanat Müzesi’nin yanındaki halka açık bir alana merhum heykeltıraş Seward Johnson tarafından kurulan 26 metrelik Marilyn Monroe heykelini kaldırmak için ikinci kez mücadele ediyor. Palm Springs sakinleri heykelin müstehcen ve provakatif olduğunu savunuyorlar.

Forever Marilyn, Monroe’yu 1955 romantik komedisi The Seven Year Itch’de giydiği ikonik beyaz elbiseyle tasvir ediyor ve tıpkı filmin en unutulmaz sahnesinde olduğu gibi, elbisenin etek ucu, sanki aktris sürekli bir metro ızgarasının üzerinde duruyormuş gibi yukarı doğru kaldırılmış.

Palm Springs sakinleri heykel için “Kadını nesneleştiren, cinsel içerikli ve saygısız bir heykelin sergilenmesi gençlerimize, ziyaretçilerimize ve camiamıza nasıl bir mesaj veriyor?” yorumunda bulunuyorlar.

Heykelden rahatsız olan sakinler daha önce reddedilen dava girişimlerine bir yenisini daha ekleyerek belediyenin heykelin bulunduğu yolu trafiğe kapatma yetkisi olduğunu savundular. Ancak bu kanunlar, şehirlerin tatil geçit törenleri, mahalle sokak panayırları ve sokak partileri gibi kısa süreli etkinlikler için sokakların bazı kısımlarını geçici olarak kapatmasına izin veriyor. Kanun şehirlere halka açık caddeleri kapatma yetkisi vermiyor. Bu nedenle bu caddelerin ortasına heykeller veya diğer yarı kalıcı sanat eserleri dikilebilir.

Paylaş