Perşembe, Kasım 30

Martin Luther King ve Coretta Scott King’e Adanmış Yeni Bir Anıt Tartışmalara Yol Açtı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rahip Dr. Martin Luther King Jr. ve eşi Coretta Scott King’in Boston’daki mirasının onuruna yapılan bir anıtın açılışından kısa bir süre sonra tepkiler başladı.

6 metre uzunluğunda, 12 metre fit genişliğindeki “The Embrace” heykelinin açılışı, King’in 23 Nisan 1965’te 22.000 kişilik bir kalabalığa bir konuşma yaptığı Boston Common’da Cuma günü açıldı. Heykel, King ve Scott King’in 1964’te Nobel Barış Ödülü’nü kazandıktan sonra onları kucaklarken yakaladığı bir fotoğraftan ilham aldı.

The Embrace, (Robin Lubbock/WBUR)

Brooklyn merkezli kavramsal sanatçı Hank Willis Thomas tarafından tasarlanan sanat eseri, çiftin kucaklaşma sırasında başlarını değil sadece kollarını gösteriyor, bu da internette eleştiri ve alay konusu oldu. Bazı insanlar heykeli savunurken, diğerleri onu iğrenç veya saygısız olarak nitelendirdi ve sosyal medya kullanıcıları bunun bir seks eylemine benzediğini söyleyen gönderiler yayınladı.

Oakland, California’da bir topluluk organizatörü ve Scott King’in kuzeni olan Seneca Scott, heykelin ailesine hakaret ettiğini söyledi. Daha önce Compact Magazine tarafından yayınlanan bir makalede bunu “mastürbasyon amaçlı bir metal saygısı” olarak tanımlamıştı.

Ancak Martin Luther King III, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ailesinin aşk hikayesini ve ortaklıklarını temsil eden bir heykel görebildiği için minnettar olduğunu söyledi. Bazı insanlar anıt hakkında olumsuz görüşlere sahipken anıtı beğendiğini söyleyen King, “Bence bu, insanları bir araya getirmenin büyük bir temsili” dedi. “Sanatçının harika bir iş çıkardığını düşünüyorum. Memnun oldum. Evet, annemle babamın resimleri yoktu ama insanları bir araya getiren bir şeyi temsil ediyor. Ve bu zamanda, gün ve çağda, çok fazla bölünme olduğunda, bizi bir araya getirmekten bahseden sembollere ihtiyacımız var” dedi.

Paylaş