Perşembe, Kasım 30

MET’in Yeni Yöneticisi Max Hollein

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uzun yıllar süren araştırmalar sonucu, Metropolitan Museum of Art, sonunda kendine yeni bir yönetici buldu; Max Hollein. New York bazlı kuruluşun 10. başkanı seçilen Hollein, şu sıralar San Francisco’da bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’nin yöneticiliğini yapıyor. Sekiz sene boyunca MET’in yöneticisi ve CEO’su olan Thomas P. Campbell, tahtını Hollein’e devretmeye hazırlanıyor.

Hollein müze yöneticiliği konusunda oldukça başarılı bir geçmişe sahip. 2006 ve 2016 yılları arasında Frankurt’ta bulunan Städel ve Liebieghaus Müzeleri’nde yöneticilik yaptı. 2001 ve 2006 yılları arasında, Schirn Kunsthalle’de CEO olarak çalıştı. Bunların dışında, 2000 yılında Venedik’te gerçekleştirilen Venedik Mimari Bienali’nde Amerikan çadırının küratörlüğünü, 2005 yılında gerçekleştirilen Venedik Bienali’nde, Avustralya çadırının küratörlüğünü üstlendi.

Hollein’in başarısının büyük çoğunluğu, dijital gelişimi; kurumsal programlamayla bütünleştirmesinden geliyor. Städel Müze’sinde gerçekleştirdiği 69 milyon dolarlık bakım ve onarım çalışması, müzenin galeri kısmının iki kat büyümesini sağladı. Bir tek bununla da kalmayan Hollein, müzenin teknolojik stratejileri üzerine de çalışmalar gerçekleştirdi; ve ‘Dijital Hikayeler’ adı altında, müzenin web sitesinde de bulunan interaktif görüntüleri oluşturdu.

MET’in kurucu başkanı Daniel Brodsky, yaptığı açıklamada; Hollein’in ne kadar yenilikçi bir müze yöneticisi olduğundan bahsetti. Hollein’in farklı bakış açısının çok ilham verici olduğunu ve önceden gerçekleştirmiş olduğu sergilerin başarısına değindi. MET ailesi olarak, onun sanat alanındaki bilgisine, tecrübesine ve tutkusuna güvendiklerini ve ortak bir vizyonları olduğunu belirtip birlikte olağanüstü sergilere imza atacaklarının garantisini de verdi.

Hollein MET’in bu kadar özel bir müze olmasının sebebinin; sanatseverlerin müzede insanlığın doğuşundan bugüne kadar yarattığı sayısız eser görebilmelerinden kaynaklandığını belirtiyor. Hollein, Daniel Brodsky ile birlikte güzel bir enerji ve dayanışma oluşturmakta ve bu iş birliği MET’in geleceği için çok değerli görülüyor.

Campbell’in finansal zorunluklar dolayısıyla müzenin yönetimini bırakmasının ardından müze, Haziran 2017’den beri yöneticisizdi. MET’in CEO’su Daniel H. Weiss, aynı ay, müzenin sergi yönetimini de üstlendi. Hollein ise CEO ünvanını değil, organizasyonlardan sorumlu müdür ünvanını alacak. Weiss bir röportajında Hollein hakkında; bu ünvanın ona çok yakışacağını, çünkü kendisinin muhteşem bir entellektüel olduğunu söylemişti.

Paylaş