Perşembe, Kasım 30

Mona Lisa’dan Picasso’ya, Tüm Zamanların En Çok Ziyaret Edilen Sergileri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Metropolitan Sanat Müzesi 150 yıldan bu yana binlerce büyük gösteri düzenliyor. Peki en iyi buluşmalar hangileriydi? Katılım rakamları  bize ziyaretçilerin modayı sevdiğini, ancak sanat tarihinin yeni alanlarını aydınlatan anketlere de akın ettilerini gösteriyor.Mona Lisa’dan Picasso’ya, tüm zamanların en çok ziyaret edilen 10 buluşmasını sizler için derledik.

(Tüm katılım rakamları müze tarafından bildirilmektedir.)

“Mona Lisa”
7 Şubat – 4 Mart 1963
1.077.521 ziyaretçi

“Mona Lisa” sergisinin açılışında kalabalıklar Beşinci Caddeye dizilmişti.  Resim, kurşun geçirmez cam ve birkaç Gizli Servis ajanı tarafından korunan ortaçağ heykel salonuna kuruldu. Müzeler henüz gişe rekorları kıran sergileri barındıracak altyapıyı yeniden düzenlememişti ve Met personeli rekor kıran katılımı öngörüyordu.

“Manus x Machina: Teknoloji Çağında Moda”
5 Mayıs 2016 – 5 Eylül 2016
752.995 ziyaretçi

Sergi, geleneksel olarak el yapımı kalitesiyle tanımlanan haute couture’un , geçen yüzyılda kabaca yeni teknolojileri ve materyalleri nasıl entegre ettiğini düşünür. Lagerfeld’in en son kreasyonları, ortamın evriminin özlü bir örneği olan Coco Chanel tarafından elle dikilen imza tüvit takımlarının yanına kurulmuştur.

İngiliz Moda Tasarımcısı Gareth Pugh’un bir elbisesi.

“Paris’teki Ressamlar”
7 Mart 2000 – 14 Ocak 2001
883.620 ziyaretçi

“Paris Okulu”, 20. yüzyılın ilk yarısında şehirde çalışan yabancı sanatçı grubunu tanımlamak için kurulmuştu. Met’in koleksiyonundan, 100’den fazla resim içeren “Paris’teki Ressamlar” okulun üyeliği hakkında daha eksiksiz bir görüş sunmaya çalıştı. Tanınmış ressamlar; Matisse, Georges Braque Picassos’un yanında gösterilen önemli eserler ile temsil edildi, ancak Meksikalı Diego Rivera’nın bir Cafe Terrace (1915) natürmort Tablosu  gibi beklenmedik resimlerde sergide yer alıyordu.

“İzlenimciliğin Kökenleri”
27 Eylül 1994 – 8 Ocak 1995
794.108 ziyaretçi

Bu büyük sergi, daha sonra İzlenimcilik olarak adlandırılacak şeyin başlangıcının 1860’larda Paris’teki resim sahnesini incelemişti. Küratörler, bir yaratıcılar ağının şimdiye kadarki en etkili stillerden birinin doğuşuna nasıl yardımcı olduğunu haritalamak için hareketin kilit üyeleri olan Manet ve Degas, Cézanne ve Pissarro arasındaki sanatsal alışverişe odaklandılar. Sergilenen eserler arasında Gustave Courbet’in Papağanlı Kadın (1866), Çiçek Vazosunun Yanına Oturan Manet A Kadını (Madame Paul Valpinçon?)  (1865) ve Cézanne’ın amcası Dominique Aubert’in 1866 serisi resimlerinden bir portre vardı.

 “Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki Picasso”
27 Nisan – 15 Ağustos 2010
703.256 ziyaretçi

İlk Picasso, Met’in koleksiyonuna 1947’de müzenin akranlarıyla karşılaştırıldığında oyunun görece geç saatlerinde girmiştir. Picasso koleksiyonu, Met’in Picasso’nun neredeyse tamamı sergilenen 34 resim, yaklaşık bir düzine heykel ve seramik, yaklaşık 400 baskı ve 58 çizim içerecek şekilde büyüdü. Gösteri, önemli Mavi ve Gül Dönemi eserlerinde ağır olsa da, o zaman Met için zayıf bir nokta olanı vurgulamıştı. Ssanatçının az sayıda büyük Kübist eseri yer alıyordu.

Picasso, Kör Adamın Yemeği, Metropolitan Sanat Müzesi

Paylaş