Çarşamba, Eylül 27

“Muhteşem Süleyman” Portresi Sotheby’s Tarafından Satışa Çıkarılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

16.yüzyılda İtalya’da yapıldığı düşünülen “Muhteşem Süleyman (Suleiman the Magnificent) portresi, İngiltere’nin en ünlü müzayade evi Sotheby’s tarafından 31 Mart’ta düzenlenecek müzayedede satışa çıkarılacak.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kırk üç yaşındaki halini gösteren nadir ve bir o kadar önemli olan portre aynı zamanda hükümdarın keskinliğini ve varlığını canlı bir şekilde yansıtıyor. Portrenin yapılış tarihi Kanuni’nin Preveze Savaşı’nda aldığı zafere yakın olması 1530’lara tarihlenen Venedik ve Osmanlılar arasındaki sanatsal alışverişlerin anlatısına bir pencere açıyor.

Solda; Cristofano Dell ‘Altissimo’ya atfedilen, yeni restore edilmiş Uffizi portresi, 1552-68, panel üzerindeki yağlı, 58’e 45cm. Galleria Degli Uffizi, Floransa. Sağda; 2. Arşidük Ferdinand II’nin daha küçük portresi, 1578-99, panele yapıştırılan kağıt üzerine yağlıboya, 13.6 x 10.7cm. Sanat Tarihi Müzesi, Viyana.

Sotheby’s’in verdiği bilgiye göre, portrenin şu anda Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde olan bir tanesi (sağ), 1552 ile 1568 arasında Cosimo de ‘Medici için kopyalanmıştır. Diğeri (sağ), 1578 ile 1599 yılları arasında Avusturya’nın Habsburg Arşidükü Ferdinand II için kopyalandığı bilinmektedir. Mevcut resim, belki de bilinen diğer tüm versiyonlardan daha canlı bir şekilde, Süleyman’ın 1534’te İstanbul’a gelen Venedikli bir delegasyon üyesi tarafından tasvir ediliş şeklini yakalamaktadır.

Paylaş