Pazartesi, Haziran 5

Müzayede Şirketleri Rus Sanat Eserlerinin Satışını Durdurdu!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İngiltere’nin önde gelen müzayede şirketleri Christie’s, Sotheby’s ve Bonhams, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yönelik yaptırımların bir parçası olarak, Haziran ayında Londra’daki Rus sanatı satışlarını iptal etti.

Müzayede evleri her yıl, zengin Rus alıcıları cezbeden “Rus Sanat Haftası” olarak bilinen bir dönemde Haziran ve Kasım aylarında Rus sanatçıların eserlerini satışa sunuyor.

Sotheby’s, Haziran ayında Londra’daki Rus sanatı satışlarını durdurduğunu söylediği açıklamada, “Mevcut yaptırımları takip etme konusunda kesinlikle titiziz ve listelerde yapılacak herhangi bir güncellemeyi yakından takip ediyoruz” dedi.

Christie’s de savaşın belirsizliği ve yaptırımlarla ilgili karmaşık lojistik ve yasal gereklilikler de dahil olmak üzere Haziran satışını iptal ettiğini söyledi.Christie’s yaptığı açıklamada, “Bir bütün olarak Christie’s’in Rusya’daki mevcut satış pazarı nispeten küçük olsa da, müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve kontrolümüz dışındaki jeopolitik olaylara cevap verme sorumluluğumuz var.” dedi. Şirket, siyasi olarak maruz kalan insanlar ve yaptırım uygulanan yargı bölgeleriyle bağlantısı olanlar üzerinde “gelişmiş durum tespiti” yaptığını da sözlerine ekledi.

Bonhams ise kararı için bir neden sunmadı.

Paylaş