Çarşamba, Eylül 27

Netflix’ten Damien Hirst Belgeseli

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tartışmalı sanatçı Damien Hirst’in “Treasures from the Wreck of the Unbelievable / İnanılmazın Enkazından Hazineler” sergisi, geçtiğimiz yaz Venedik’te açılmıştı. Şimdi ise bu tartışmalı serginin belgeseli Netflix tarafından izleyiciye sunuluyor ve haters gonna hate*.

Damien Hirst, Venedik’teki son sergisi “İnanılmazın Enkazından Hazineleri” sunduğunda sanat dünyası ikiye bölünmüştü. Sergi, iki büyük mekanı dolduran ve on yıllık bir sürede üretilen toplam 189 eserden oluşuyordu ve 65 milyon Dolar’a mal olan bu yaratımın tamamını sanatçının kendisi finanse etmişti.

Serginin hikayesi, Hirst’in de içlerinde bulunduğu bir grup deniz arkeoloğunun Doğu Afrika sahillerinde keşfettikleri antik bir hazineyi kurtarması ile başlıyor. Söz konusu ganimet, 1. ve 2. yüzyıla aitti ve Cif Amotan II isimli eski bir köleye aitti. Kölenin ismi bir anagram olup aslında ‘I am fiction / ben kurmacayım’ deniyordu ve Hirst’in kendi portresi olduğu anlaşılıyordu.

Sanat eleştirmeni ve yazar Laura Cumming, sergi hakkında “Hayatımda daha büyük bir şova tanık olmadım” diye konuşmuş ve sergiyi “canavarca” ve “muhteşem” olarak betimlemişti. Andrew Russeth gibi isimler ise sergiyi “kuşkusuz ki çağdaş sanatın son on yılda sergilediği en kötü sergilerden biri” olarak eleştirmişti. Ancak bütün bu zıt kutuplu yaklaşımlar Hirst’i olumsuz anlamda etkilememiş, bir röportajında “Bir sanatçı olarak, umut edebileceğiniz en iyi şey hakkınızda tartışan insanlar, karışık incelemeler. Seviyorum ve nefret ediyorum. Eğer bunu alırsanız, o zaman doğru yolda ilerliyorsunuz demektir. Eğer herkes sizi seviyor ya da herkes sizden nefret ediyorsa, o zaman başınız beladadır” diye konuşmuştu.

Doğal olarak, sergi üzerine bir belgesel / mockumentary projesi ortaya çıktığında herkesin bakışları bir kez daha Damien Hirst’e döndü. Doksan dakikalık belgesel boyunca, Hirst ve araştırma ekibiyle birlikte okyanusun derinliklerine iniyoruz ve Cif Amotan II’nin (Ben kurguyum)un gemi enkazının ortaya çıkarılışına ve sanatçının 330 Milyon ile 1 Milyar Dolar arasında satılan eserlerinin yaratımına tanıklık ediyoruz. Sergiyi ziyaret edemeyenler, edip de kendinden emin olamayanlar için bir fırsat olan “Treasures from the Wreck of the Unbelievable” belgeseli, Sam Hobkinson’ın yönetmenliğiyle Netflix’te.

* “Haters gonna hate.” – “Nefret edenler nefret etmeye devam edecek.”

Paylaş