Olafur Eliasson’un Devasa Yerleştirmesi “Your Daylight Destination”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Meteorolojik koşulları ön planda tutan geniş enstalasyonlarıyla ünlü sanatçı Olafur Eliasson, büyük boyutlu yerleştirmelerine bir yenisini daha ekliyor.

Eliasson, gelgit çekildiğinde gökyüzünü yansıtacak bir enstalasyon olan “Your Daylight Destination”ı İngiltere’nin Silecroft sahil şeridine yerleştirecek. Proje, daha önce Eliasson ile çalışmış olan yazar Robbie Macfarlane ile işbirliği içinde tamalanacak.

Eser, Copeland Borough Council tarafından sipariş edildi. Konsey daha önce, değerlendirmeye alınanlar arasında Rachel Whiteread ve Roger Hiorns gibi sanatçıların yer aldığı komisyon için bir yarışma düzenlemişti.

Eliasson yaptığı açıklamada, “Copeland için bu düşünceli sanat eserini gerçekleştirme fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum. Bu eser bir anlamda, zaten orada olanın derin zaman perspektifinde kendini keşfetmeye davet eden bir mekanda yeniden çerçevelenmiş mütevazi bir yansıması.” dedi.

Konsey, Eliasson’ın projesini, sahile yerleştirilmiş ve “uzun bir havuz” görevi gören 30 metre uzunluğundaki çelik bir havuz olarak tanımladı. Gelgit yükseldiğinde havzayı gizleyecek, ancak okyanus çekildikçe gökyüzünü yansıtan suyla dolacak. Bu gökyüzü manzarası, ziyaretçilerin bu bir tür aynaya bakmasını sağlamak için tasarlanmış bir platformdan görülebilecek.

 

Paylaş