Cumartesi, Eylül 23

Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk Başladı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Osman Hamdi Bey’in çalışma alanını ziyaret ederek, Kaplumbağa Terbiyeci tablosunun içine girmek ve sanatçıyla göz göze gelmek ister misiniz? Osman Hamdi Bey’i yüz binlerce sanatseverle buluşturan Pera Müzesi, ziyaretçilere bu kez de onun kurgusal çalışma ortamını ve çok sevilen tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi’ni sanal gerçeklik aracılığıyla deneyimleme fırsatı sunuyor.

“Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk” başlıklı sanal gerçeklik projesi kapsamında ziyaretçiler sanatçının çalışma alanını ziyaret ederek, kitaplarından resim malzemelerine masa aksesuarlarından arkeolojik kazı aletlerine ve kişisel eşyalarına kadar birçok detayı yakından inceliyor, Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun içine girerek sanatçı ile göz göze geliyor.

Sanal gerçeklik deneyimi, döneme özgü mimari özellikler ve sanatçının Kuruçeşme’deki yalısına dair bilinenler çerçevesinde şekillendirilmiş kurgusal bir mekânda geçiyor. Muse VR tarafından üretilen sanal gerçeklik tecrübesi, görsel belgeler ve günümüze ulaşmış tanıklıklar yoluyla edinilen bilgiler ışığında oluşturulmuş objeler içeriyor. Bilgiye dayalı kurgu ve tarihsel gerçeklerin iç içe geçtiği bu mekân, ressam, arkeolog ve müzeci kimliklerini bir araya getiren Osman Hamdi Bey’i daha yakından tanımaya fırsat veren bir yolculuk sunuyor.

Osman Hamdi Bey’in Dünyasına Yolculuk sanal gerçeklik deneyimi Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir. Deneyim saatleri: Salı – Perşembe günleri 11.00 – 14.00 ve 16.00 – 19.00, Cuma günleri 11.00 – 14.00 ve 17.00 – 21.00 ve hafta sonları 12.00 – 17.00’dir.

Paylaş