Çarşamba, Eylül 27

Paha Biçilemeyen Muz!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz hafta dünyanın gündemi, Art Basel Miami’de sergilenen İtalyan sanatçı Catellan’ın ‘Duvara Bantlanmış Muz’ çalışması oldu. Cattelan’ın “Komedi” adını verdiği muz,sanat fuarında satışa çıkarıldı ve 120 bin dolara yaklaşık 700 bin TL’ye satıldı. Satışın ardından performans sanatçısı David Datuna, Maurizio Cattelan’ın enstalasyonunu duvardan aldı ve yiyerek sosyal medyanın gündemine oturdu. Olaydan sonra eser polis tarafından koruma altına alındı ve birçok kişi tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Galeri direktörü Lucien Terras, Datuna’nın hareketi sonrasında Miami Herald gazetesine yaptığı açıklamada “Datuna sanat eserini yok etmedi. Muz, sadece bir fikir” dedi.

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın ‘Komedyen’ ismini verdiği çalışması, Art Basel  Miami’ deki Perrotin-Art Basel Galeri’de sergilenmekteydi. Sanatçı, marketten aldığı muzları koli bandıyla duvara sabitlemesiyle ortaya çıkardığı eserinden üç adet yapmıştı. Bu çalışmalardan iki tanesi geçtiğimiz haftalarda 120.000 dolara satılmış, üçüncü çalışmasının fiyatının 150 bin dolara kadar çıktığı açıklanmıştı.

Çalışma akıllara bir nesnenin hangi koşullarda sanat olarak değerlendirilebileceğini düşündürürken kapitalizme gönderme olarakta değerlendirildi.

Paylaş