Perşembe, Kasım 30

Paul Gauguin portreleriyle National Gallery’de

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Paul Gauguin’in portreleri ilk kez National Gallery’de açılan sergiyle izleyiciye sunuluyor.

Fransız sanatçının olarak ilk yıllarında yaptığı çalışmalarından son yıllarına kadar ki çalışmalarına uzanan sergi, sanatçının portrede nasıl bir devrim yarattığını gösteriyor. Yaklaşık elli eserden oluşan sergide, dünya genelindeki kamu ve özel koleksiyonlardan alınan resimler, kağıt üzerine çalışmalar ve üç boyutlu nesneler yer alıyor.

Paul Gauguin, ‘Christ in the Garden of Olives’, 1889. Norton Museum of Art, Gift of Elizabeth C. Norton 46.5 © Norton Museum of Art

Portrelerine dikkatlice seçilmiş özellikler ekleyerek ya da izleyiciyi düşündürücü içerikler yerleştirerek Gauguin, kişilikleri dışında bir anlam ifade eden portreler ortaya çıkarıyor. Kendi portrelerinin yer aldığı grup, Gauguin’in 1889 (Norton Sanat Galerisi, West Palm Beach) ‘da “Zeytin Bahçesinde Mesih” olarak kendi imajını içeren bir dizi kişileşme yarattığını ortaya koyuyor.

Paul Gauguin, Portrait of Madame Roulin, 1888, Saint Louis Art Museum, Funds given by Mrs Mark C. Steinberg 5:1959, Image courtesy Saint Louis Art Museum

Sergi ayrıca, aynı bakıcının birden fazla eserini dünyaya dağılmış farklı koleksiyonları bir araya getirerek, Gauguin’in zaman içinde farklı medyadaki bir modeli nasıl yorumladığını görme fırsatı veriyor.

Sergi, 26 Ocak 2020 tarihine kadar National Gallery’de görülebilecek.

Paylaş