Polat Piyalepaşa Dört Önemli Galeri ile Sanat Rotasındaki Yerini Aldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Polat güvencesi ile şehrin dinamiklerine modern bir yorum katan Piyalepaşa İstanbul; Sanat Meydanı ile İstanbul’un yeni sanat rotasını oluşturuyor. Sanatın öncü platformlarına, Türkiye’den ve uluslararası çok sayıda sanatçının çağdaş yapıtlarına ev sahipliği yapan Piyalepaşa İstanbul Sanat Meydanı; yıl boyunca MERKUR, Pi Artworks, .artSümer,  Zilberman ve Art On galerilerinin yeni sergileriyle sanatseverleri ağırlayacak. Galeriler sene içinde toplam 24 özel seçkiyi sanat izleyicisiyle buluşturacak ve İstanbul’da sanatın kalbi Piyalepaşa’da atacak.

Sanatın öncü platformları MERKUR, Pi Artworks, .artSümer,  Zilberman ve Art On galerilerine ev sahipliği yapan Sanat Meydanı’nın açılışı ve galerilerin yeni sergilerinin tanıtımı iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı davet ile gerçekleşti. Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ev sahipliğinde gerçekleşen davete Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da katıldı. Küratör Hasan Bülent Kahraman, Jeffi Medina, Avi Alkaş, Ayşe Jaber, Sanatçı Şerife Bilgili Ercantürk, Ebru Uygun, Nilay Özenbay ve iş insanı Sadettin Saran da açılışa eşlik etti.

Polat Piyalepaşa Çarşı Sanat Meydanı Sanat Takvimi Hakkında:

Galeri Merkur’un Kim o / o Kim sergisi 7 Temmuz’a Kadar Sanat Meydanı’nda

Toplumsal  cinsiyet rolleri ve kadın olma halleri üzerine yeniden düşünme fırsat sunan “Kim o / o Kim” sergisi ilk olarak 17 Mayıs’ta MERKUR’de  izleyici ile buluştu. 7 Temmuz’a kadar devam eden sergide, sanat pratiklerinde kağıt, beton, seramik, kumaş, fotoğraf gibi faklı malzemeler kullanan 5 sanatçı; Canan, Merve Dündar, Leyla Emadi, Neriman Polat ve Saliha Yılmaz eserleri ile kadın olmayı tanımlayan değerleri, imajları, davranışları, inanç sistemlerini sorguluyor. Sergi adını Amerikalı feminist yazar Judy Grahn’ın şiirinden alıyor. Sanatçıların seslendirdiği şiir sergi alanına girişte izleyiciyi karşılarken, sesin ritmi mekana yayılıyor.

Sergi tarihleri: 17 Mayıs – 7 Temmuz 2022 / 10:00 – 19.00

Sanat Meydanı’nda Pi Artworks “Yine Boya” sergisi 30 Haziran’a Kadar Devam Ediyor

Pi Artworks İstanbul, galeri-üniversite işbirliğinin ilkini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile gerçekleştiriyor. Galeri, 7 Mayıs – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2020 ve 2021 pandemi dönemi mezunlarının “Yine Boya” ismini taşıyan grup sergisine yer verecek. Genç sanatçılar, pandeminin başladığı, hızla yayıldığı, kapanmaların damga vurduğu, dolayısıyla küresel, natürel ve biyolojik nitelikli bu travmanın etkisinin kuvvetli olduğu 2020 ve 2021 dönemlerinde mezun oldu. Serg Can Aytekin ve Yasemin Nur tarafından düzenleniyor. Pandemi sürecinden etkilenen, dersleri evlerde-içeride, bilgisayarda ve telefon üzerinden gerçekleştiren öğrenciler boya ile çalışmayı ve üretme çabalarını sürdürdü. Sergide yer alan çalışmalar, tuval ve pen türü bir imkân olarak değerlendirirken, bugün ve şimdi karşımıza çıkan resimlerinde neredeyse sonsuz zenginlikteki resim tarihine öznel göndermeler yapıyor. Yollarını ve çözümlerini yaratan, yönlerini arayan, bulmaya çalışan 10 ressamın eserleri Pi Artworks Polat Piyalepaşa Çarşı’daki yeni mekânında ilkbahar döneminde izleyicilere açık olacak.

Zilberman’ın Yeni Mekanı Zilberman Selected “If we keep crying, we will go blind“ ile Sanat Meydanı’nda

Zilberman İstanbul Piyalepaşa’daki yeni mekânı Zilberman Selected; 17 Mayıs – 30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek Isaac Chong Wai’nin If we keep crying, we will go blind  “Ağlamaya Devam Edersek, Kör Olacağız” başlıklı üçüncü kişisel sergisini sanat izleyicisinin keşfine sunuyor. Sergide büyük bir yerleştirme, iki kanallı bir video, bir dizi ipek baskı, ışıklı bir kutu ve bir performans olmak üzere sanatçının yeni çalışmaları yer alıyor. Sergi açıldığı ilk günde Kontrol Edilebilir/Edilemez Gözyaşları (2022) performansı yapıldı.

Isaac Chong Wai’nin pratiğine yerleştirdiği kavramsal, politik ve performatif nitelikler, toplumsal değişimlerin ve küresel olguların aciliyetini işleyen disiplinlerarası bir yaklaşımla iç içe geçer. Chong’un beden, güçsüzlük, şiddet, kolektivizm, lidersizlik, yas ve benzeri temalar üzerinden yaptığı müdahaleli temsiller izleyiciyi  yeni bir incelemeye davet ederken eserlerindeki incelikli, şiirsel ve fakat eleştirel yapı anlam sistemlerine sızar.

Chong, içinde bulunduğumuz çağdaş gerçekliğin yarattığı ulus aşırı kedere cevaben, kolektif yas tutmanın aciliyetine işaret ederek üzüntünün performatif boyutunu irdeler. Bu sergisinde sanatçı,  liderlerin ölümü ve yas tutanların bir araç haline getirildiği kişisel duyguları araştırır ve bunları duyguların kontrolü, resmi cenaze törenleri ve kamusal yas gibi başlıklar etrafında kurgular. Bizi ağlamaya zorlayan unsurları göz ardı etmememiz için verilen bir tavsiye olarak If we keep crying, we will go blind (Ağlamaya devam edersek, kör olacağız.) sergisi, yasın bireysel ifadesinin politikleşmesi hâlinde, insanın kendini körleştirme ihtimalinin tehlikesine işaret eder.

.artSümer ‘in “Bu İşte Bir Terslik Var” Sergisi 2 Ağustos’a Kadar Ziyaretçilerini Bekliyor

.artSümer, Erdal Duman’ın galerideki 5. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. “Bu İşte Bir Terslik Var” isimli sergi 17 Mayıs’ta kapılarını sanat izleyicisi için açtı. 2 Ağustos’a kadar devam eden sergi, Salı’dan Cumartesi’ye 11:00 – 18:30 saatlerinde gezilebilir.

Açılışa Özel 2 Seçki Art On İstanbul ile Polat Piyalepaşa Çarşı PSanat Meydanı’nı Süsledi

Birbirinden değerli isimlerin katıldığı açılışa özel iki sergi ile Sanat Meydanı’nda yer alan Art On İstanbul; Sanatçı Songül Girgin’in Tohum – Seed, 2022 demir, ve fırın boya tekniği ile çalışmış ve 180 x 175 x 170 cm boyutlarında iron ve Onur Dumansız’ın Helix Thorn,  2022 paslanmaz çelik üzerine çalışmış 201 x 72 x 75 cm boyutlarındaki 2 işi sanat izleyicisi ile buluşturdu.

 

Paylaş