Perşembe, Haziran 8

SAHA Studio İstanbul Bienali Kapsamında Ziyarete Açılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’den sanatçıların üretim ortamlarını destekleyerek uluslararası sanat kurumu ve aktörleriyle etkileşimlerini artırmaya çalışan SAHA Studio, 17 Eylül-20 Kasım 2022 tarihleri arasında Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in eş-küratörlüğünde gerçekleşecek olan 17. İstanbul Bienali’nin katılımcıları ve mekânları arasında yer alıyor. İstanbul Bienali’nin 2011’de düzenlenen 12. edisyonundan bu yana daimi destekçileri arasında bulunan SAHA, bu yıl da İstanbul Bienali’ne Türkiye’den katılan sanatçıların yeni projelerine fon ve kaynak sağlıyor; bienal küratörlerinin yanı sıra, yurtdışından İstanbul’a araştırmaya gelen bienal sanatçılarının bir kısmına Galata’daki SAHA Residency’de konaklama imkânı sunuyor.

Bu işbirliği çerçevesinde 17 Eylül’den itibaren her çarşamba ve cumartesi günü ziyarete açılan SAHA Studio, bienal izleyicilerini Haziran-Aralık 2022 dönemi katılımcıları Atıf AkınElmas DenizCan KüçükBurcu Yağcıoğlu ve Ahmet Öğüt & Silent University Orientation Program ekibi (Amal Jibril, Suha Nabhan, Yelta Köm) ile buluşturuyor. Yaz başında SAHA Studio’da çalışmaya başlayan katılımcıların SAHA desteğiyle sürdürdükleri farklı mecralardaki projelerin “perde arkası”nı gözlemleme, araştırma ve üretim süreçlerini takip etme fırsatı yakalayan ziyaretçiler, mekânı haftanın iki gününde farklı şekilde deneyimleyebiliyor.

SAHA Studio’nun kurulduğu 2019 yılından günümüze dek beş dönemine odaklanan bir arşiv sunumu kapsamında, programda yer almış sanatçıların proje videoları ve portfolyoları, kurumsal işbirlikleri kapsamında davet edilen küratörler tarafından yürütülen araştırmalar, destek verilen yayınlar gibi pek çok kaynağa erişim sağlanıyor. Atıf Akın ile Ahmet Öğüt & Silent University Orientation Program ekibinin Gazhane’de sergilenen projelerine paralel olarak SAHA Studio’daki atölyelerinde genel pratikleri hakkında bilgi edinebilen ziyaretçiler, SAHA’nın World Weather Network işbirliği kapsamında davet ettiği sanatçılar Elmas Deniz, Can Küçük ve Burcu Yağcıoğlu’nun küresel iklim krizine referansla üretmekte oldukları yeni işleri takip edebiliyorlar. Ayrıca kamusal bir programa da ev sahipliği yapan SAHA Studio, bienal boyunca her cumartesi günü, saat 15.00’te düzenlenen konuşma ve paneller yoluyla, dönem katılımcılarının çalışmalarına ve bienalde öne çıkan kimi temalara ışık tutuyor.

Paylaş