Sakıp Sabancı Müzesi 2020’de Marina Abramović’i Ağırlayacak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Performans sanatının öncülerinden Marina Abramović, eserlerine yer verilen Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisiyle 31 Ocak – 26 Nisan 2020’de Akbank’ın desteğiyle Sakıp Sabancı Müzesi’nde. Sergi, sanatçının performanslarının video ve fotoğraf dokümantasyonunun yanı sıra, açık çağrıya cevap veren ve projeye davet edilen sanatçılarla MAI ortaklığında geliştirilen canlı performanslar ve Abramović Metodu’ndan oluşacak.

Objesiz, geçici ve ana bağlı sosyal bir süreç olarak bugün çok disiplinli bir biçimde icra edilen performans sanatının herkesçe daha yakından tanınmasını ve tecrübe edilmesini amaçlayan proje, üç bölüme ayrılıyor. Serginin ilk bölümünde, Marina Abramović’in yaklaşık elli senelik kariyeri boyunca ürettiği ikonik performanslar, özel koleksiyonlar ve kurumlardan ödünç alınan eser ve dökümantasyonlarla temsil edilecek.

Serginin ikinci bölümünde, Ağustos 2019’da tüm disiplinlerde faaliyet gösteren sanatçılara yönelik yapılan açık çağrıya proje teklifleriyle cevap veren ve projeye davet edilen sanatçıların performanslarının sunulacak. Müzenin ziyarete açık olduğu her gün, 12:00 – 20:00 saatleri arasında günde sekiz saat olmak üzere orijinal uzun süreli performanslar canlı olarak gerçekleştirilecek.

Akış, sanatçının eğitmenlik kariyeri boyunca sanatçılar için geliştirerek herkese sunduğu felsefe ve tekniklerle ziyaretçilerin bizzat katılımıyla farklı tecrübeler yaşadığı “Abramović Metodu” bölümüyle son bulacak. Marina Abramović’in seneler süren araştırmalar sonucunda geliştirdiği ve “başyapıtım” diye nitelendirdiği “Abramović Metodu”nun deneyimleneceği bölümde, sergi ziyaretçileri merkezi bir rol oynayacak. Ziyaretçileri geniş çaplı, ortak katılımlı bir tecrübede bir araya getirerek kendileriyle ve birbirleriyle bağ kurmaya davet eden “Metot” hareket, hareketsizlik ve konsantrasyona odaklanan deneyimler yoluyla zaman ve mekân içerisinde bulunabilmek üzerine bir keşif çalışmasıdır.

Abramović’in retrospektif niteliği taşıyan Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisi Akış kapsamında aynı dönemde Akbank Sanat’ta ise performans sanatına odaklanan, MAI küratörlüğünde hazırlanan bir film gösterimleri programı gerçekleştirilecek. Performans sanatının tarihinden yola çıkarak bugününü şekillendiren mirasın keşfedilmesine olanak sağlayacak programda, Abramović’in de dahil olduğu uluslararası performans sanatçılarının çalışmalarının tarihsel bir bağlam içinde ele alındığı filmler yer alıyor.

 

Paylaş