Cumartesi, Eylül 23

Salvador Dali Kardeşinin Reenkarnasyonu Olduğuna İnanıyordu!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanat tarihi, sanatçılar hakkında neyin gerçek ve kurgu olduğunu belirlemeyi zorlaştırabilecek ilginç hikayelerle doludur. Bu hikayeler zaman zaman sanatçıların üretimlerinin önüne geçecek kadar mitleşebiliyor. Sanat tarihine damgasını vurmuş sanatçılar arasında ilginç bir hikayenin kahramanı olması kaçınılmaz olan ressamlardan biri de Salvador Dali!

Dali’nin kendisini ölmüş kardeşi sandığını biliyor muydunuz?

Dali’nin Salvador adını taşıyan ve kendisinden üç yaş büyük olan erkek kardeşi o doğmadan 9 ay önce farklı vefat etti. Dali hiçbir zaman erkek kardeşini tanıma fırsatı bulamamıştı. Küçük Salvador’un ölüm sebebi bir çeşit mide enfeksiyonuydu.

Salvador Dali, Ölü Erkek Kardeşimin Portresi, 1963.

Beş yaşında geldiğinde ailesi onu ağabeyinin mezarına götürdü ve ona Salvador’un reenkarnasyonu olduğunu söylediler. Ailesine inanan Dali uzun bir süre kardeşinin reenkarnasyonu olduğunu düşünerek hayatına devam etti. Sanat hayatı boyunca kardeşine dair pek çok esere imza atan Dali’nin bu konuda en bilinen eseri ise “Ölü Kardeşimin Portresi” tablosudur. Özellikle bu tabloda Dali, kardeşinin kendisinin ilk versiyonu olduğunu vurgulamak istemiştir.

 

Paylaş