Perşembe, Haziran 8

San Marco Katedrali Sular Altında.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İtalya’nın kuzeyini etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle sular altında kalan su kanallarıyla ünlü Venedik kentinde su baskını devam ediyor. Haftasonu yağan yağmurlar nedeniyle su seviyesi yükselen Venedik yine sular altında kaldı.

Kentin en alçak noktalarından birinde yer alan ünlü San Marco Katedrali sular altında kalırken, kültür kurumları ve sanat müzeleri, değerli koleksiyonlarını korumak umuduyla kapılarını kapattı. Museo di Palazzo Grimani, kapandığını duyurmak için su altındaki avlusunun bir resmini yayınladı. Başka bir yerde, Palazzo Grassi ve Punta della Dogana Çarşamba gününden itibaren kapılarını kapattılar.

San Marco Katedral Konseyi üyesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, dün yaşanan selin katedralin uzun tarihi boyunca yalnızca beş kez görüldüğünü belirtirken, katedralin inşasının 828 yılında başlayıp 1063 yılında çıkan bir yangınından sonra yeniden inşa edildiğini aktardı.

San Marco Katedrali

2019 yılının “Avrupa Kültür Başkenti” ilan edilen Matera’da şiddetli rüzgârlar ağaç ve direklerin devrilmesine sebep olurken, birçok bina da zarar gördü.

Paylaş