Cumartesi, Eylül 23

Sanatçılar Koronavirüs’e Karşı AGOFON’da Birleşti.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pandemi nedeniyle ülkemizde alınan tedbir kararlarıyla kültür sanat alanındaki faaliyetlerin tümü durdu. Sahneler kapandı, oyunlar iptal oldu, konserler sustu. Bütün bu nedenlerle mesleğini icra edemeyen nice sanatçılar da öngöremediği bir işsizlik sürecine girmiş oldu. Orkestra Sanatçıları Destek Fonu AGAFON ile kendi alanlarına ışık, diğerlerine örnek olacak bir proje hayata geçirildi. 

Ülkemizin sayılı gençlik orkestralarından biri olan Agora Gençlik Senfoni Orkestrası’nın daimi şefi ve müzik direktörü Murat Ömür Tuncer, koronavirüsüne karşı yevmiyeli genç müzisyenleri destekleyen bir fon projesi geliştirdi. Projenin destekçileri arasında Gürer Aykal, Tülay Günal, Enver Aysever, Sevinç Erbulak, Demir Demirkan, Gülsin Onay, Ruşen Güneş, Cem Mansur, Yağız Oral, Barış Atay, Orhun Orhon, Bülent Parlak, Özcan Ulucan, Hande Dalkılıç, Masis Aram Gözbek, Emir Ersoy, Emrah Elçiboğa, Orhan Aydın, Emre Şen ve Semir Aslanyürek gibi ülkemizin çeşitli sahne sanatlarında etkin performanslar sergilemiş birçok değerli sanatçı, ayrıca Boğaziçi Caz Korosu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası gibi topluluklar da bulunuyor. 

Yeni Çağın Kültür Sanat Modeli 

Bu projeyle genç şef; birbirinden yetenekli, pırıl pırıl birçok genç müzisyenin yaşadıkları maddi olanaksızlığa karşı bir çözüm hareketi başlatmış olduklarını söylüyor. Bunu yaparken de bir tür kültür sanat alışverişi ile, destekçi ve müzisyen arasında karşılıklı organik bir bağ kurmayı hedefliyor. AGOFON projesine verilecek her destek; hâli hazırda mesleğini icra edemeyen, aktif meslek hayatlarında ise güvencesiz çalışmak zorunda kalan birçok genç müzisyene, geleceklerini sürdürebilmeleri için nitelikli bir dijital kültür sanat modeli yaratacak. Kendinizi sorumlu hissetmeniz için sanatın ve müziğin hayatınızda ufacık da olsa bir yere sahip olması yeterlidir diyen Tuncer, tüm sanatseverleri www.agofon.com adresi üzerinden projeye destek olmaya davet ediyor. 

Paylaş