Pazartesi, Eylül 25

Saype “Duvarların Ötesi İçin” İstanbul’da

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çevreye duyarlı boya tekniğiyle çalışan ve devasa alanları sanat eserine dönüştüren Land Art sanatçısı Saype  “Beyond Walls” projesi kapsamında İstanbul’a geldi. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü Bahçesi, Beykoz Çayırı ve Atatürk Köprüsü’ne bağlı bulunan yüzen platformda 3 ayrı esere imza attı.

Sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini oluşturmak amacıyla geçen yıl başlattığı projenin sekizinci durağı olan İstanbul’da şehirden şehre kayan ve iç içe geçen, tokalaşmış elleri çimenlerin üzerine çiziyor. Saype olarak tanınan Guillaume Legros’un İstanbul projesi İstanbul’daki eserini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Beşiktaş Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, İsviçre Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Türkiye ve UPS’in desteği ile oluşturuldu.

Eserlerin fotoğraf sergisi, 8 Kasım’a kadar Taksim Sanat’ta izleyicilerle buluşacak. Ayrıca bu eserler, 7 Kasım 2020 Cumartesi gününden itibaren, Institut français Türkiye’nin İstiklal Caddesi cephesinde sergilenecek.

Saype, sanatın iletişim konusunda çok önemli bir araç olduğunu düşündüğünü ve bu sayede mesajını insanlara ulaştırmayı hedeflediğini ifade ederek, “İçinde bulunduğumuz konjonktürde insanlar daha çok polarize olmaya ve daha çok yabancılaşmaya başladı. Yaptığım çalışmaların önemli ölçüde ses getirmesini diliyorum, böylece insanların bir araya gelerek, birlikte bir şeyler yapma çabalarını desteklemeyi hedefliyorum” diye konuştu. (Kaynak: Kültür İstanbul)

Paylaş