Perşembe, Eylül 21

Sotheby’s’ten “Freddie Mercury: Kendine Ait Bir Dünya” Sergisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rock grubu Queen’in solisti Freddie Mercury, dünya çapında müzikal becerisiyle (‘Bohemian Rhapsody’ ve ‘We Will Rock You’ gibi şarkıların arkasındaki müzikal beyindir), eksantrik sahne kostümleriyle ve hayatının sonuna doğru, 1991’de öldüğü AIDS hastalığına ilişkin kamu bilincini artırmaya yönelik çalışması kaydadeğerdi. 

Freddie, Kensington’da, ressam Cecil Rae ve eşi heykeltıraş Constance Halford için inşa edilmiş Edward döneminden kalma bir evde yaşıyordu. Meraklı bir koleksiyoncuydu. İster kostümler, sanat eserleri, mobilyalar veya kitaplar olsun, ev onun kim olduğunu özetleyen bir dizi şeyle doluydu: güzel şeyleri seven ve vitrinlerden hoşlanan bir adam. Evin arkasında, Freddie’nin erkek arkadaşı Jim Hutton tarafından çiçeklerle doldurulmuş, Japon duvarlarıyla çevrili büyük bir bahçe var.

Öldüğünde evi, mal varlığının büyük kısmıyla birlikte yakın arkadaşı Mary Austin’e bıraktı. Şimdi, otuz yılı aşkın bir süre sonra Mary, Sotheby’s müzayede evi aracılığıyla eşyalarının açık artırmasına ev sahipliği yapıyor ve dahası, tüm eşyaların yer aldığı bir sergi var. Queen ve Mercury’nin hayranlarından oluşan kuyruklar Londra’ya akın ediyor ve olağanüstü sergiyi izlemek için iki saate kadar bekliyorlar.

Ayrıca vurgulananlar arasında, 1975 yılında yaklaşık 1.000 sterline satın aldığı ve şimdi 2-3 milyon sterlin arasında satılması beklenen Yamaha büyük piyanosu bulunuyor. Ayrıca, 1977’den “We are the Champions” şarkısının orijinal sözlerinin ve müzik notalarının taslağı ile 19. yüzyıl İtalyan altın-bronz ve ebeni merkez masası gibi lüks bir mobilya parçası da bulunuyor. Etkileyici mobilya parçası, iki ünlü Floransalı sanatçı arasında bir işbirliği olarak yapılmıştır: ahşap oymacı Angiolo Barbetti ve mozaik sanatçısı Gaetano Bianchini. İlk olarak masa tabanını oluşturduğu söylenen Barbetti ve sonrasında tablayı yapan Bianchini’dir.

Sergide çok sayıda sanat eserleri de var. Dünya genelinden sanata ilgi duyan biri olarak sergi, Japon sanatçı Utagawa Hiroshige’in bir tahta baskısını içeriyor; Fransız heykeltıraş Henri Weigele tarafından yapılan Diana’nın beyaz mermer ve bronz bir büstünü içeriyor ve Joan Ferrer Miró tarafından yapılan 20. yüzyıl bir baskıyı içeriyor.

Sergi olağanüstü bir başarı elde etti, 400 metrelik sıraların olduğu ve içindekilerin büyük müzisyenin anısına şarkı söylediği rapor ediliyor. Hayranların, etkinliği görmek için Japonya ve ABD gibi uzak yerlerden geldiği söyleniyor ve içinde yer alan etkileşimli galerileri içeren bu gösteriye katıldı. Serginin halka açık olduğu ay içinde, şehirdeki bir ikon için ayrılan diğer gösterilerden daha fazla ziyaretçi çekti ve teklifler zaten akın akın geliyor. Tahmini 400-600 sterlin olan bir Tiffany bıyık taraması şu anda 30.000 sterline kadar yükseldi, Freddie Mercury’ye ait bir akustik gitarın tahminin on katı fazlasını aştı ve şu anda 20.000 sterlinde.

Satış 6 Eylül Çarşamba günü başlıyor ve ne kadar olağanüstü ve popüler olduğunu düşünürsek ilgi büyük olacaktır. .

‘Freddie Mercury: Kendi Dünyasında Bir Dünya’ 4 Ağustos’tan 5 Eylül’e kadar açık. Satış 6 Eylül’de başlıyor. Daha fazla bilgi için sothebys.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

*Bu yazı House of Garden’dan çevrilmiştir.

Paylaş