Perşembe, Kasım 30

Tenten’in Orijinal Kapağı Çizgi Roman Müzayedesinin Yıldızı Oldu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünya çapında çok sevilen çizgi roman karakteri Tenten’in, 24 ciltlik macera serisinin başlangıç eseri “Tenten’in Maceraları 1: Tenten Sovyetler’de”nin ilk orijinal kapak resmi, Avrupa Çizgi Roman Sanatı Müzayedesinde 1.125 milyon dolara satıldı.

Satışı Yapılan Orijinal Kapak: Tenten Sovyetler’de

“Tenten’in Maceraları” Herge mahlası ile yazan Belçikalı karikatürist Georges Remi tarafından yaratıldı. Çizgi roman ilk olarak 1929’da Belçika’nın “Le Vingtième Siècle” gazetesinde ek olarak yayımlanmıştı. Belçikalı genç bir muhabir olan Tenten ve köpeği Snowy’nin maceralarını anlatan seri, kısa zamanda büyük okuyucu kitlesine ulaştı. Tenten’in hikayeleri onlarca dile çevrilerek radyo, televizyon, film, tiyatro ve video oyunları için uyarlandı. Steven Spielberg de 2011’de “Tentenin Maceraları: Tek Boynuzlu Atın Sırrı” adlı bir animasyon filmi çekti.

Georges Remi / Herge

Müzayede Sanat Yönetmeni Joe Mannarino yaptığı basın açıklamasında Tenten’i; “Tenten, dünyada nesiller boyunca sevilen ve hayran olunan, ufuk açan bir karakterdir. Popülerliği her zaman olduğu gibi günümüzde de harika.” sözleriyle tanımladı. Satışı yapılan kapak, Herge tarafından imzalanan birkaç özel kapak resminden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tenten’in orijinal kapaklarının birçoğu Belçika’nın Louvain-la-Neuve kentindeki Hergé Müzesi’nde yer alıyor. Tenten ve köpeğini birlikte ön plana çıkaran ilk kapak resmi olan bu tasarım için toplam 29 alıcı teklifte bulundu. Kapağın önceki sahibi de yeni sahibi de anonim olarak kalmayı tercih ediyor.

Paylaş