Cumartesi, Eylül 23

“Tüketici Sanat” Varşova Ulusal Müzesi’nden Kaldırılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Polonya bu günlerde sanatta sansüre karşı başlatılan büyük bir protestoyu konuşuyor. Varşova Ulusal Müzesi geçtiğimiz hafta, Natalia LL’nin muz yiyen çıplak bir kadını betimlediği 1973 tarihli “Tüketici Sanat” isimli eserini koleksiyondan çıkarmayı planladığını duyurdu. Müze müdürü Jerzy Miziolek, geçtiğimiz hafta haber sitesi Onet.pl ‘e “hassas gençleri rahatsız edebilecek işler göstermeye karşı olduğunu” söyledi. Açıklamanın ardından Polonyalı sanatçı ve bazı polikacılar, kararı protesto etmek için muz yerken çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşmaya başladılar. Ayrıca 6 Mayıs Pazartesi akşamı protestolar sokağa da taşınarak müzenin dışında bir muz yeme etkinliğine dönüşecek.

İskoçya’da yaşayan Polonyalı fotoğrafçı Sylwia Kowalczyk, muz yerken çektiği bir fotoğrafı sosyal medyada paylaştıktan sonra “Kadın veya erkek hiçbir sanatçının başına böyle bir şey gelmemeli. Natalia Lach-Lachowicz, Polonya’nın çağdaş sanatının simgelerinden biri ve sanat tarihinde yerini almış bir sanatçıdır.” dedi.

Sylwia Kowalczyk

Bir başka fotoğraf sanatçısı Justyna Piechuta ise “Bugünün dünyasında birinin sanat ve cinsellik hakkındaki görüşleri nedeniyle sanatı yasaklamaya çalışacağını hayal edemiyorum. Benim için Natalia’nın eserleri feminizm üzerine bir görüş, ancak görüntüde kullanılan muz aynı zamanda bir özgürlük sembolüdür.” açıklamasını yaptı. Piechuta, çalışmanın Polonya’nın hala komünist yönetim altında olduğu bir zamanda yaratıldığını ve muzun o dönemde “ortalama bir insan için lüks bir şey” olarak görüldüğünü belirtti.

Justyna Piechuta

Paylaş