Cumartesi, Eylül 23

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Ziyaret Saati Ramazan Ayı Boyunca Uzatıldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türk ve İslam sanat eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu döneminde açılan son müze olma özelliğini taşıyan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin (TİEM), Ramazan ayı boyunca iftar sonrasında da ziyaret edilebilmesi için kapanış saati gece saat 01.30’a uzatıldı. Müzenin 35 TL olan giriş ücreti de, 19.00 – 01.30 saatleri arasında 25 TL’ye indirildi.

İslam sanatının erken döneminden 20. yüzyıla uzanan bir çizgide binlerce eserden oluşan koleksiyonunda yer alan maden-cam-keramik eserler, özellikle Orta Çağ maden sanatı açısından önem taşıyor. 12-13. yüzyıldan Osmanlı Dönemi sonlarına kadar bilim, teknoloji, araç, gereç ve günlük kullanımdaki eşyaların yer aldığı müzede, erken İslâm, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok önemli taş eserler sergileniyor. Emevî ve Abbasî Dönemi’ne ait sütun başlıkları, mimari yapı elemanları, mesafe taşları ve kitabelerin yanı sıra Selçuklu Dönemi’nin taşa uygulanmış oldukça ünlü figürlü kompozisyonları da bu eşsiz koleksiyonda sergileniyor.

Kıblenüma, Osmanlı Dönemi, 1151-1738.

El yazmaları, ahşap, taş, cam-maden-seramik, halı ve etnografya bölümleri ile ülkemizin en kıymetli müzeleri arasında gösterilen Türk ve İslam Eserleri Müzesi, hemen hiçbir koleksiyonda benzerine rastlanmayacak “El Yazmaları” bölümü ile bilim dünyasının da dikkatini çekiyor. Erken İslâm Dönemi’nden 20. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimi ve İslâm ülkelerinin geniş coğrafyasındaki ülkeleri kapsayan koleksiyon, Osmanlı sultanlarının kendi adlarına yaptırdıkları vakıf binalarındaki kütüphaneler için dönemlerinin en usta sanatçı ve hattatlarına yazdırdıkları veya onlara hediye edilmiş eserlerle ayrı bir boyut kazandırıyor. Ferman, berat, vakfiye gibi benzersiz belgeleri de içeren koleksiyon, 18 bin 298’i bulan eser sayısı ile yerli ve yabancı ziyaretçilerini bekliyor.

Paylaş