Turner Ödülü Sahibine Kavuşuyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bugün, İngiltere’nin en prestijli çağdaş sanat ödülü olan Turner Ödülü’nün kazananı belli olacak.Şu anda çalışan en heyecan verici sanatçılardan dördü, önceki yıl gerçekleşen olağanüstü bir sergiye dayanarak ödülü kazanmak için kısa listeye alındı. Bu yılın finalistleri arasında Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammock, Oscar Murillo ve Tai Shani var.

Oscar Murillo’s refugees, who took the train down from London. Photograph: David Levene/The Guardian

Kolombiya doğumlu bir sanatçı olan Oscar Murillo, kilisenin sıralarına oturmuş ve bekleyen 23 kağıt yapımı mülteciyle bir odayı dolduruyor. Etraflarında fırtınalı bir deniz gibi süzülen mavi renkte boyanmış siyah perdeler yer alıyor.

A still from Helen Cammock’s The Long Note. Photograph: David Levene/The Guardian

Bir diğer sanatçı, Hindistan, Goa’da bir komün içinde büyüyen Tai Shani, Christine de Pizan’ın “Bayanlar Şehri Kitabı” nda, 15. yüzyılda bir feminist metinden aldığı ilhamla çalışmasını oluşturuyor. Eski bir sosyal hizmet uzmanı olan Helen Cammock, Kuzey İrlanda’daki sorunlar sırasında kadınların sivil haklar hareketindeki rolünü vurgulayan bir film yapıyor; Lawrence Abu Hamdan, Suriye’nin ünlü Saydnaya Hapishanesinde toplam duyusal mahrumiyete tahammül eden insanlarla yapılan görüşmelere dayanarak görsel-işitsel kurulumlarıyla ödüle aday gösterildi.

Paylaş