Ünlü 1 Mayıs afişlerinin yaratıcısı Orhan Taylan vefat etti.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1941 yılında Samsun’da doğan Orhan Taylan ilkokul eğitiminden sonra İstanbul’a gitti. İstanbul’da 1960 yılında İstanbul Amerikan Erkek Koleji’nden mezun oldu. 27 Mayıs 1960 askeri darbe rejiminin gerektirdiği yasa sebebiyle askerliğini yedek subay-öğretmen olarak yapmak için başvurdu. İki yıl Aydın Söke’nin Sazlıköy’ünde öğretmenlik yaptı. 1962 yılında İtalya’ya giderek Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Duvar resmi tekniklerine yoğunlaştı. 1966 yılında Roma Akademisi’ni bitirip Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katıldı.  TİP’in ve çeşitli sendikaların görsel işlerini üstlendi. Avuç içinde tutulan dünya temsiliyle kullanılmaya başlanan meşhur 1 Mayıs afişini tasarladı.

Heykel sanatçısı Kuzgun Acar ve karikatürcü Tan Oral ile çeşitli ortak çalışmalarda bulundu. Çizdiği “1 Mayıs” afişi Prag’da düzenlenen uluslararası sendikal afişler yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1976’da düzenlenen Antalya Uluslararası Sanat Festivali’nde ilk duvar-resmini yaptı. Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı’na seçildi.

Barış Derneği’nin kurucularından ve yönetim kurulu üyelerinden olması nedeniyle askeri mahkeme tarafından açılan dava nedeniyle 1982’de tutuklandı. Aynı davadan ikinci kez tutuklanan Taylan, 1986’da tahliye edildi.

Eserleri 1988-1990 yılları arasında Londra, Amsterdam ve Moskova gibi kentlerde sergilendi. Bu dönemde yağlı boya çalışmalara ağırlık verdi. İstanbul’daki atölyesinde sergiler düzenledi. Çok sayıda kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı.

Sanatçı, zatürre ve kan şekeri yüksekliği gibi hastalıkları sebebiyleİstanbul-Topkapı’daki Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 4 Kasım 2023 tarihinde vefat etti.

Paylaş