Perşembe, Haziran 8

Ünlü Resamların Logoları Nasıl Olurdu?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eserleri ve hayata bakış açılarıyla sanat tarihinde iz bırakmış, yeni akımlara hayat verip başka akımların hayat bulmasına ilham kaynağı olmuş ressamların kendi logoları olsaydı nasıl olurdu? Milton Omena bu soruya ”What If Painters Had Logos” projesiyle cevap vermiş.

Brezilyalı Art Direktör Milton Omena, “What If Painters Had Logos” projesiyle sanat tarihinin büyük ustaların tarzlarını ve kişiliklerini incelediği sekiz usta sanatçı için sekiz ayrı logo tasarladı. Leonardo da Vinci, Vincent Van Gogh, Claude Monet, Salvador Dali, Pablo Picasso, Piet Mondrian, Jackson Pollock ve Andy Warhol’un isimleri yer alıyor.

Leonardo da Vinci (1452 – 1519)

Referans noktası olarak Da Vinci’nin eskizleri, notları ve çalışmalarını kullanan Milton, ressamdan ilhamla tasarladığı logoda, Da Vinci’nin bir ressam olarak onu ayrıştıran stilinden ziyade sanatçının kişiliğini daha iyi yansıtacağına inandığı yaratıcılığını vurguluyor.


Vincent Van Gogh (1853 – 1890)

Hayli içine kapanık bir insan ve son derece titiz bir sanatçı olarak anılan Vincent Van Gogh’u temsil eden logo, ilhamını Hollandalı ressamın fırça darbelerinden alıyor.


Claude Monet (1840 – 1926)

Milton’un empresyonizmin isim babası (Impression Soleil Levant) Claude Monet için tasarladığı logo, ilhamını ressamın evinin bahçesindeki gölün üzerindeki meşhur köprüden alıyor.

Salvador Dali (1904 – 1989)

Logosunu tasarlarken en çok eğlendiği ressamın, 20’nci yüzyıl sanat tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Salvador Dalí olduğunu söylüyor Milton.


Pablo Picasso (1881 – 1973)

Yalnızca bir ressam değil, aynı zamanda bir heykeltraş da olması nedeniyle çok yönlü bir yetenek olarak anılan Picasso, eserleri en yüksek meblağlara satılan sanatçılardan biri. Kübizmin babasının tarzı, resim sanatıyla haşır neşir olmayanlar tarafından dahi biliniyor.

Piet Mondrian (1872 – 1944)

Birincil renkleri geometrik ve matematiksel formlarda kullanarak neoplastisizm akımına hayat veren ve böylelikle tarihte iz bırakmayı başaran Hollandalı Ressam Piet Mondrian, tarzıyla yalnızca sanatçıları değil, mimari ve grafik tasarım alanlarında faaliyet gösteren pek çoklarını etkilemeyi başarmış bir sanatçı.


Jackson Pollock (1912 – 1956)

Taşizm akımının en önemli icracılarından, ABD’li Ressam Jackson Pollock yerde yaptığı resimleri ve dudağından düşürmediği sigarası nedeniyle tuvallerini -kazara- süsleyen sigara yanıklarıyla biliniyor.


Andy Warhol (1928 – 1987)

Pop art hareketinin en büyük isimlerinden Andy Warhol’un sanatının en ayırt edici özelliklerinden biri de, kullandığı kontrastlı, parlak renkler.

Paylaş