Perşembe, Eylül 28

Ünlü Yönetmen Bernardo Bertolucci Hayatını Kaybetti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İtalyan sinemasının ünlü yönetmenlerinden Bernardo Bertolucci, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.İtalyan sinemasının ‘son büyük maestrosu’ olarak gösterilen Bernardo Bertolucci, uzun zamandır mücadele ettiği sağlık sorunları nedeniyle Roma’da yaşamını yitirdi.

Bertolucci, uzun kariyeri boyunca 20’ye yakın filme imzasını atmıştı. 2007’de Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan ve 2011’de Cannes Film Festivali‘nde onur ödülüne layık görülen Bertolucci, ‘Paris’te Son Tango‘, ‘1900‘, ‘Konformist’ ve ‘Son İmparator’ gibi filmlerin yönetmeni olarak dünya çapında şöhrete sahipti. ‘Son İmparator‘, 1988’de ABD’nin Oscar ödülünü ‘En İyi Yönetmen’ dahil 9 dalda toplamıştı.

Uzun süre eserlerinde 1960 ve 70’lerin devrimci ruhunu yansıtan Bertolucci, yönetmenliğinin yanı sıra yapımcı, senarist ve belgeselci olarak da tanınıyordu.

Sinema yapımcısı dedeleri Giovanni Bertolucci sayesinde bu sektörün içinde büyüyen Bernardo Bertolucci’nin kardeşi Giuseppe de sinema ve tiyatro dünyasında tanınan bir isim.

Roma Üniversitesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakan Bertolluci, Pier Paolo Pasolini’nin 1961 tarihli Accatone (Dilenci) filmiyle yönetmen yardımcılığına geçti.

Sinemada Dostoyevski ve Borges‘den yola çıkarak ruhbilimsel ve cinsel temalara değinmekle birlikte, toplumcu-siyasal yorumlara da geniş yer verdi.

Birçok ülkede yasaklanan ya da sansürlenen Paris’te Son Tango filmi, sinema dünyasında çığır açtı.

5 saat 15 dakika uzunluğundaki 1900’de, İtalyan Solu’nun doğuşundan 1945’e kadar yaşadığı yetmiş yıllık serüveni anlattı.

Paylaş