Perşembe, Kasım 30

Usta Yazar Yaşar Kemal Anılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Yaşar Kemal Vakfı, usta yazarın aramızdan ayrılışının 3. yılında, Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle, panel, sergi ve dinletiden oluşan bir anma programı düzenledi. “Edebiyat ve Yaşam” isimli etkinlik, Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, 24 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Yaşar Kemal’in her fırsatta dile getirdiği, yaratıcılığı besleyen, eğitime ve gençlerin edebiyatı yaşamına katmasının önemine olan inancından yola çıkılarak düzenlenen program, üç bölümden oluşacak. Buluşmanın saat 14:00’te başlayacak Edebiyat Eğitiminde Yaratıcı Yöntemler başlıklı ilk bölümünde, yaratıcılığı besleyen eğitim modeliyle, gençlere okuma kültürü kazandırmanın yolları tartışılacak. Yaşar Kemal Vakfı’nın geçtiğimiz yıl başlattığı “Öğretmen Buluşmaları”nda paylaşılan yaratıcı deneyim ve yöntemler, saat 17:00’de açılacak Yaşar Kemal’in Işığında Poster Sergisi’nde izlenebilecek. Saat 18:00’de başlayacak Dinleti bölümünde ise “toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan korkunun destansı romanı” olarak anılan “Tek Kanatlı Bir Kuş”, Atilla Birkiye’nin düzenlemesiyle; Tilbe Saran, Atilla Şendil, Hakan Gerçek ve Metin Belgin tarafından okuma tiyatrosu olarak sunulacak.
Yaşar Kemal Vakfı, ülkemizde ve dünyada yaratıcılığın, bağımsız, özgür ve özerk düşüncenin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Vakıf bu doğrultuda, yaratıcı yöntemlerle Yaşar Kemal’in edebiyatıyla ilgili yeni çalışmalar yapmak isteyen eğitimcilerin etkinlik ve çalışmalarına katılıyor, destek veriyor. Okuma kültürünün yerleştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen Vakıf; edebiyatı gençlerin hayatının bir parçası haline getirmek için uğraş veren öğretmenlerin deneyimlerinin paylaşılacağı, yeni fikirlerin geliştirileceği ortamlar yaratmaya odaklanıyor.
Paylaş