Virtual Contemporary İstanbul, 100 binden Fazla Ziyaret Edildi.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bölgenin önde gelen çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’un Aralık ayında yapılması planlanan 15. edisyonu, Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan kararlardan dolayı 27 Nisan – 2 Mayıs 2021 tarihleri arasına ötelenmiş, sanal fuar ise 19 Aralık 2020 – 6 Ocak 2021 tarihleri arasında virtual.contemporaryistanbul.com platformu üzerinden gerçekleştirilmişti.

Virtual Contemporary Istanbul, 19 günde 100 binin üzerinde ziyaret edildi ve 1 milyonun üzerinde görüntüleme aldı. Fuarda bir eser 480 bin USD fiyatla yurtdışından bir alıcı bulurken fuar süresince sergilenen 1800 eserin de %36’sı satıldı.

Akbank ana sponsorluğunda 19 Aralık-20 Aralık tarihlerindeki ön izleme ile başlayan Virtual Contemporary Istanbul, 6 Ocak akşamı sona erdi. İlk kez gerçekleştirilen Virtual Contemporary Istanbul’a 13 yabancı ve 24 yerli olmak üzere 37 galeri ve 13 inisiyatif katıldı. Fuarda 560 sanatçının toplam 1800 eseri sergilendi.  8. kez düzenlenen Plugin’de ise 17 sanatçı 17 eser ile yer aldı.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli sanal fuarla ilgili yaptığı açıklamada: 

“Contemporary Istanbul olarak fiziki 15. edisyonumuzu daha güzel, umut dolu günlerde yapabilmek umuduyla Nisan ayına erteleyip, hazırlıklarını titizlikle yürüttüğümüz sanal fuarımızı sizlerin de bildiği üzere 19 Aralık’ta ön izleme ile açmıştık.  Hepimiz için yeni bir tecrübe ve öğreti olan sanal fuarımız ülkemiz ve uluslararası çağdaş sanat çevreleri için bir ilk oldu; 19 gündeki izleme ve fuara ziyaret rakamları, gelen yorumlar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.  İzleyicilerden, paydaşlarımızdan aldığımız dönüşler, yorumlar, kullanıcı deneyimleri ile virtual.contemporaryistanbul.com önümüzdeki yıllarda sanal platformumuzu geliştirmek için yol haritamız olacak. İlk yaptığımız basın toplantısında sanal fuarımızın fiziksel fuarımızdaki tüm coşkuyu birikimi ve etkinliği yansıtacağını sevinerek göreceğimize inanıyoruz” demiştik ve mutlulukla ifade etmek isterim ki fiziki fuarda yaşadığımız coşkuyu, birikimi sanal fuarımızda yakaladık. Hedefimiz önümüzdeki dönemde dijital platformumuzu genişleterek, çağdaş sanat alanında öncü projelere ev sahipliği yapması.”

Paylaş