Cumartesi, Eylül 23

Yönetmenlerle Buluşma Serisi Ümit Ünal İle Devam Ediyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
İstanbul Modern Sinema, farklı kuşaklardan yönetmenleri ağırladığı “Yönetmenlerle Buluşma” programının beşincisinde Ümit Ünal’ı konuk ediyor. Program 1 – 11 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da izlenebilir.
İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla, Türkiye’nin güncel sinema kültüründe sanatsal kimliği ve özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan yönetmenlerin konuk olduğu buluşma serisini sürdürüyor. Farklı kuşaklardan yönetmenlerin davet edildiği “Yönetmenlerle Buluşma” adlı program, onların gözünden üretimlerine ve günümüz sinemasının dinamiklerine odaklanıyor. Serinin beşinci konuğu, yönetmenliğinden önce sinemaya Yeşilçam döneminde giren, 1980’lere damgasını vurmuş önemli filmlerin senaryosunu yazan Ümit Ünal olacak.
Program dahilinde Ümit Ünal’ın filmografisinden seçilmiş film gösterimleri, sinema yazarlarının sunumları, oyuncu ve film ekiplerinin katılımıyla gerçekleşecek. Ümit Ünal ve Demet Evgar’ın katıldığı söyleşi ise 8 Şubat saat 19.00’da gerçekleşecek.
Ümit Ünal yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ilk film “9”u (2001) çekti. “9”, tıpkı sonrasında çekeceği “Ara” (2008) ve “Nar” (2011) gibi, tek mekânda geçen ve psikolojik gerilime varan karakter odaklı bir dramdı. Küçük bütçelerle, edebiyatı sinemadan ayırarak, yeni yollarla klasik dramatik anlatı unsurlarını kıran Ümit Ünal, hikayelerinde “medyalararası” ilişkiyle, metafiziksel gerilimle ilgileniyor. Kendi yaşamından öğelere yer verse de, nihayetinde toplumsal ve kültürel düzlemdeki yırtılmalara, boşluklara bakan bir sinemacı. Hasan Ali Toptaş’ın romanından uyarladığı “Gölgesizler” (2008), girdikleri labirentte kaybolan karakterleri anlatırken korku-gerilim filmi “Ses” (2010), dokunaklı bir anne-kız ilişkisi.
Paylaş