Yves Saint Laurent Paris Müzelerinde!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İlk kez, bir tasarımcının eseri aynı anda beş büyük Fransız müzesinde sergileniyor.  “Müzelerde Yves Saint Laurent” sergisi, 29 Ocak’tan bu yana Paris’teki altı kurumda düzenleniyor ve kendi adıyla ilk haute couture koleksiyonunun altmış yılını kutluyor.  Fransız modasıyla özdeşleşen ve 2008 yılında hayata gözlerini yuman tasarımcı Yves Saint Laurent, kendi adıyla ilk koleksiyonunu sergiledikten altmış yıl sonra bir kez daha Paris’i kasıp kavuruyor.  Centre Pompidou , Musée d’Art Moderne de Paris, Musée du Louvre, Musée d’Orsay, Musée National Picasso-Paris ve tabii ki Musée Yves Saint Laurent Paris, hepsi renkten edebiyata ve Fransız işçiliğine kadar farklı temalara odaklanıyor. Projenin eş küratörü ve çağdaş sanat uzmanı Mouna Mekouar, moda ve sanat geleneksel olarak paralel dünyalarda var olmuş olsa da bu ayrımın artık geçerli olmadığını ve ikisinin birbirinin içinde yer aldığını söylüyor.

Paris’teki Musée d’Art Moderne’deki “Yves Saint Laurent aux musées” 2022’nin kurulum görünümü. Pierre Bonnard’ın üç resmi, 2001’den kalma iki Bonnard esintili YSL giysisiyle birlikte gösteriliyor.

Picasso ve Matisse’den Lichtenstein ve Warhol’a, Yves Saint Laurent sanat tarihi boyunca birçok sanatçıdan ilham aldı ve sanat dünyası onu bu yüzden her zaman sevmiştir. Altı serginin tümü herhangi bir sırayla ziyaret edilebilmesine rağmen, Musée Yves Saint Laurent’deki sunum, bu genişleyen  altı duraklı yolculuğun hem başlangıcı hem de sonu olarak hizmet veriyor. Rotayı bir takımadadaki çeşitli adalarla karşılaştıran Mekouar, “Bu, ipuçlarını takip etmeyi sevenler için bir hazine avı.” olduğunu ekliyor.

Paylaş