Pazartesi, Eylül 25

Zeus’un Kuğu Kılığında Duvar Resmi Bulundu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ünlü antik kent Pompeii’de yapılan kazılarda, Tanrıça Leda ve kuğu kılığındaki Zeus’un duvar resmi ortaya çıktı. Dünyada heyecan yaratan keşif, İtalya’nın Napoli kentinde çalışan arkeologlar tarafından gerçekleştirildi.

İtalya’da arkeologlar Napoli şehri yakınlarındaki Pompeii antik kenti ve kazı alanında süren çalışmalarda Yunan mitolojisinin önemli karakterlerinden Leda ve Kuğu figürünün betimlendiği bir duvar resmine ulaştı.

Pompeii Kazı Parkı Başkanı, yerleşim yerindeki bir evin yatak odasında rastlanan duvar resminde Tanrıça Leda’nın, izleyene şehvet duygusunun belirgin olduğu doğrudan bakışının fark edildiğini ve bunun eseri farklı kıldığını söyledi.

İtalya Kültür Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre; Leda ve Kuğu duvar resmi, başka kalıntılarla birlikte kazı alanından çıkarılıp ayrıca sergilenecek.

Yunan mitolojisinin en güçlü tanrısı olduğuna inanılan ve Roma döneminde Jüpiter olarak bilinen Zeus’un kuğu kılığına girerek Sparta Kraliçesi Leda’yı baştan çıkardığı aşk sahnesi olarak Leda ve Kuğu, taşıdığı erotik sembol ve metaforlarla şimdiye kadar görsel sanatlarla sıkça konu oldu.

Milattan sonra (M.S.) 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla volkanik küllerin altında kalan 1748 yılından bugüne kadar yapılan çeşitli kazılarda Pompeii antik kenti, ortaya çıkarıldı.

 

Paylaş