Nail Keçili:”Sanat Değeri Yoksa”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İki tür değer biliyorum; bunlardan biri sanat değeri ikincisi tabiatın değeri. Bu değerlere ilaveten yeni yeni anlamaya başladığım, kafamı çalıştırdığım bir de insanların değeri var. Oldu mu 3 değer? Oldu. En önemlisi hangisi sizin için? Tabi ki tabiatın değeri. Fakat tabiatın değerinin olmasını sağlayabilecek de yine insan değeri. İnsan varsa, insan tabiatın değerini biliyorsa, o tabiatın değeri oluşur, değeri olur. 

Geçenlerde bir üstat ilginç bir şey söyledi bana. Akşamları hava karardıktan sonra bahçelerdeki, etraftaki, iş yerlerindeki ağaçları aydınlatan ve böylelikle onların hoş gözüktüğünü zanneden insanlar çok büyük bir haksızlık yapmaktadırlar. Çünkü bilmelidirler ki ağaçların da gece uykuları vardır. Onlarda gece olunca uyumak isterler ve o yakılan ışıklar onların uykularına mani olur. Aynı şey çiçekler için de geçerlidir. Tabiatın her uzvu ve her şeyi için geçerlidir. Dolayısıyla bütün bunları sağlayan insanlar olduğuna göre insan değerinin ne kadar üst seviyede olduğunu kabul etmek gerekir. 

Dünyada büyük bir gelişim yaşamaktayız. Bu gelişim içerisinde eskiden olan tabiata, tarıma, hayvancılığa, yaşama itibarı olan ve bunun için emek sarf eden insanların, bugün maalesef bu anlayış içinde olmadıklarını hayretle seyretmekteyim. 

Bir misal okudum biraz evvel ilginçti. Maskeyle ilgili, maske takılmaması ve maske takmayan insanlarla ilgili. Korkunç bir virüs dünyayı kapladı, milyonlarca insan öldü veya sorunlu kaldı, dünyada ekonomiler çöktü, bu sebepten dolayı insanların gelirleri azaldı ve dolayısıyla yaşam standartları fena halde düştü. Bütün bunları görmemezlikten gelen insanlar bir maske takmaktan dahi sarfınazarlar. Hayret edilecek bir şey. O maskenin hala ne işe yaradığını bilmeyen insanların, devletlerin, idarecilerin maske takın demelerinin sebebini hala anlamamış olan insanların bana sorarsanız bu dünyada fazla yeri yok. Ama bu anlayışın içinde olması lazım gelen idarecilerde dönüp dolaşıyorlar sanki 65 yaşın üstündekilerin hayatını korumak içinmiş gibi tavır sergiliyorlar. Ve bu insanların sokağa çıkmalarını, hür yaşamalarını, hürriyetlerini kısıtlamak ve onlara mani olmayı sanki bir keyif haline getirdiler. Her şey serbestleşti dünyada. Dükkanlar açıldı, hayat sanki normalleşti, sokaklar insanlarla dolu, gece kulüpleri, lokantalar açıldı. Mesafeli oturmaları gerekiyorken o şekilde oturmayan insanların fotoğraflarını görüyoruz ve hayretler içinde izliyoruz. Kapalı alışveriş merkezlerine gün içinde birçok insan eskisi gibi girip çıkıyorlar ve mesafe yok. İnanılmaz bir anlayış içerisinde bu kişiler eve gittikleri zaman bütün gün sokağa çıkması yasaklanmış 65 yaş üstündeki asıl itibar edilmesi gereken insanlara eğer kapmışlarsa o pis virüsü getiriyorlar. Dolayısıyla zaten yakını da oldukları 65 yaş üstünün hayatlarını kaybetmelerine sebep oluyorlar. Anlaşılır gibi değil, anlaşılır gibi gerçekten değil! Dünyadaki bu değerlerin hepsinin geçmiş dünya değerleriyle büyüklerimizin büyüklerimizin ve büyüklerimizin yaşadıkları dönem değeriyle muhteşem bir farklılık olduğunu görüp, seyrediyoruz. İnanılır gibi değil insan hayatı hiç olmuş !!!

Haa bir şey hatırlatmak istiyorum. Hani biz gençliğimizde izledik, şimdilerde de çok ileri yıllarda dünya bitmiş, değişik bir hayatı yansıtan enteresan filmler gördük. Gelişmiş dünyadan, dünya battıktan sonraki hayattan, yaşamdan, şehirler yıkılmış, bitmiş ve o şehirlerin içinde hasbelkader yaşamaya devam etmiş insanların savaşları, kavgaları, hatta o elde kalmış arabaları modifiye ederek üstüne silahlar koyarak birbirleriyle olan anlamsız savaşları ve mantıksız yaşamları gördük. Sadece yaşamak için yaşamak için yaşamak için yani gıda bulabilmek için yaptıkları saçma sapan savaşların nelere neden olduklarını düşünselerdi, bizim bugün yaşadıklarımızı ve yapılan hataları onlar da yapmazlardı. Ben inanıyorum ki önümüz bu tarz bir hayata, dünyaya doğru gidecek. Ve ondan sonra bu değişim tekrardan oluşarak, kıymet bilerek, değer bilerek, yaşlı değeri bilerek, çoluk çocuk değeri bilerek, insanlarımıza saygı duyarak farklı bir yeni dünyanın oluşması gerçekleşecek, hiç endişeniz olmasın. Biraz sabırlı olun bunu göreceksiniz.  Bütün temennim ve bütün arzum insanlar birbirlerine kötülük yapmadan, birbirlerine hastalık bulaştırmadan, birbirlerine bıçak çekip, silah çekip vurmamalarını insan gibi yaşamalarını Allah tarafından insanlığa verilen bu büyük nimetlerin, kısmetlerin, değerlerin kıymetini bilmelerini temenni ederim.

İyi haftalar dilerim.

M.Nail Keçili

Paylaş