Perşembe, Eylül 21

Karl Lagerfeld’i Kutlamak !

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

On model, on stil, bir ünlü kedi. On tasarımcı, Lagerfeld’in mirasını geleceğe taşımak için Paris’teki Grand Palais’de bir araya geldi.

Kendall Jenner

1 / 10 Donatella Versace

“Karl, Gianni’nin çok yakın dostuydu; birbirlerini çok sever, birbirlerine saygı duyarlardı. Gianni pek arkadaşı olan biri değildi. Karl’ın da öyle olmadığını söyleyebilirim ama aralarında bir bağ vardı. Gianni’ye hep; “Lütfen, onunla tanışmak istiyorum” derdim. O da bir gece beni Karl’ın evine götürdü; büyülenmiştim. Günümüzde tasarımcılar -bilhassa benim- için çok değerli biri. Onun asi ruhunu seviyoruz. Bir arada pek de anlamlı olmayan şeyleri bir araya getirirdi ve bunu yalnızca, anlamlı olabileceğini size göstermek için yapardı. Kendini ciddiye almazdı ama bu çoğu dehanın ortak özelliğidir. Her defilesine ilkmiş gibi yaklaşırdı. Etrafında kadınların olmasını isterdi, ona güç vermeleri için. Kadınların varlığı çok önemliydi; işleri hakkında kadınların ne düşündüğünü bilmek isterdi.”

Anok Yai

2 / 10 Pierpaolo Piccioli, Valentino

“Karl ile 90’ların başında Fendi’de tanıştık; ofise bir yıldız gelmiş gibiydi. Bir açıdan, dünyadan haberler getirir, bize yeni güzelliğin çirkinlik olduğu gibi şeyler anlatırdı. Bu manifestolar son derece keskindi ve şüphe duyulmadan aktarılmıştı. Karl’dan öğrendiğim bir diğer ders, hiçbir şey için varsayımda bulunmamaktı. Her şeyle çalışabilirdiniz. Her şeyle yaratımda bulunabilirdiniz. Karl’ın moderniteye dair araştırması beni hep çok etkilemiştir. Moderniteye, çağdaş bir tasvir üretme fikrine kafayı takmıştı. Hiç nostaljik biri olmadı. Oluşturduğum bu kombinasyon onun sözlerinin, modernitenin ve yarattığı stilin keskinliğinin bir harmanı.”

Jun Takahashi

3 / 10 Jun Takahashi, Undercover 

“Karl’ın bu kadar uzun süre bu kadar başarılı olması muhteşem. Chanel’i, stilini her yıl parça parça yeniden işlediği yıllar boyunca hep taze kaldı; geçen her dönemin atmosferini yakaladı ve bunu Chanel’in tasarımlarına işleyerek stilinin gelişmesini sağladı. Karl’ın Chanel’in başına geçtiği dönemde yaptığı şeyi yeniden yorumlamaya çalıştım; Karl ve Coco’nun yaptıklarına ben kalkışırsam ne olacağını merak ettim. Bu takım, Chanel’in ta kendisi olsa da tam olarak açıklayamadığınız bir yanı da var; koyu renkli pop ve punk vurguları, görünen veya parçalanmış dikişler…”

Adut Akech

4 / 10 Christopher John Rogers

“Fendi için yaptığı işlere baktığımda, çok pahalı olmalarına rağmen asıl özelliklerinin hep teknik olduğunu gördüm. Markanın coutureparçalarının yapımının mutfağında neler yaşandığını düşündüm. Buradaki tasarımımın odağında da bu var. Emek yoğun bir çalışmaydı: 250’den fazla organze parçası var, ipekli damasko var, iç eteklik var, kemikli korse var. Karl’ın en sevdiğim koleksiyonlarından biri Chanel’in 2006 Sonbahar/Kış Haute Couturekoleksiyonu. Jean kumaşı ve kalça boy çizmeler vardı; birçok kişi o dönem ‘Bu da ne?’ diye düşünüyordu. Yaş aldıkça işlerini farklı bir açıdan takdir etmeye başladım; herkese hitap etmese bile müşteriye ve ona daima hitap ediyor. Uzun ömürlülüğü, özgünlüğü ve zanaatı temsil ediyor; dünyada olup bitenlere aldırmadan, modada mizah anlayışına sahip olmayı temsil ediyor. Gerçekten de kendi dilini yaratmış biri.”

Natalia Vodianova

5 / 10 John Galliano, Maison Margiela

“İlk Chanel defilem çok yoğundu; yaşadığım macera ve yaramazlık hissi, her dönemin ve asrın modasına dair ansiklopedik bilgiler… Karl bir meşe ağacı gibiydi; bitmeyen bir bilgeliğe sahipti. Her beyanını ‘non?’ (“Değil mi?”) diyerek bitirmesini çok severdim. Sizi çekmek, bakış açınızı görebilmek için soru işaretiyle bitirirdi. O ‘non?’ a hazır olmalıydınız. Patou’daki döneminde çizgiye duyduğu takıntıya odaklandım. Ayrı parçalardan puantiyeler, elipsler; hepsini kombinasyona yansıttık ve projeksiyon elbisenin hangi yüzeyine değerse değsin ayrı oldular. Pullar yeni bir nakış tekniğiydi; onları kesip bükülebilir kılmak için önce sıcak, ardından buz gibi suya batırdık ki şekil verebilelim. Çok keyifli bir malzeme olmakla birlikte couture’ün tüm zorluklarını da taşıyor.”

 

Naomi Campbell

Kaynak: https://vogue.com.tr/moda/karl-lagerfeldi-kutlamak-20052
Paylaş