Banksy Kimdir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenmiştir. Gerçek kimliği bilinmeyen, eserlerinde Banksy imzasını kullanan gizemli sanatçı, farklı ülkelerde çizdiği savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren eserleriyle tanınıyor.

Banksy, 1990’ların başında serbest bir graffiti sanatçısı olarak sokaklara resimler yapmaya başlamıştır. Londra ve Bristol’de graffiti sanatı yapan Banksy ilk kez dikkatleri üzerine çekmiştir. Eserlerinde genelde anti-savaş, anti-kapitalist ve anti-kuruluş gibi düşünceli görsel hale getirmesiyle ünlüdür. Her zaman krizin, çatışmanın ortasındaki insanların problemlerine dokunacak işler çıkaran, bir başka deyişle dünyanın kanayan yaralarına parmak basan bir tarzı vardı. Eserlerinde belli başlı imgeler kullanır, çocuklar, balonlar, yaşlılar, polisler, askerler ve maymunlar gibi.

Londra’nın birçok duvarını süsleyen Banksy’nin en bilindik eseri Kırmızı Balonlu Kız ismiyle anılmaktadır. Bu eser “Her zaman umut vardır!” anlamını taşımaktadır. Madonna, Justin Bieber gibi isimlerin de Banksy hayranı oldukları bilinmektedir. Hatta öyle ki Justin Bieber’in kolunda bu kırmızı balonlu kızın dövmesi bulunmaktadır.

 

Paylaş