Henri Matisse Kimdir? Hayatı ve Sanatçının Bilinmeyenleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Henri Matisse (31 Aralık 1869 –3 Kasım 1954) 20. yüzyılın en önemli ressamlarındandır. Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte, modern sanatın en büyük sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

Fransız Fovist Ressam Henri Matisse 1869’da Le Cateau-Cambrésis’de doğmuştur. 1887 yılında hukuk öğrenimi için Paris’e gitmiştir. 1889 yılında ilk defa resim yapmaya başladı. Cenneti keşfettiğini düşünerek sanatçı olmaya karar verdi. 1891’de, Académie Julian’da sanat eğitimi almak için döndü. Burada William Adolphe Bouguereau ve Gustave Moreau’nun öğrencisi oldu. Başlangıçta geleneksel bir tarzda yaşamdan kesitler ve peyzaj çalıştı. Matisse, öncelikle Jean-Baptiste-Siméon Chardin, Nicolas Poussin ve Antoine Watteau gibi eski ustalarının eserlerinden etkilenmiştir. Daha sonraları Édouard Manet ve Japon sanatının etkisi ağır basmaya başlammıştı.

1896 ve 1897’de, Brittany kıyısındaki Belle adasında yaşayan, Avustralyalı ressam John Peter Russell’ı ziyaret etti. Russell onu empresyonizm ve Van Gogh‘un eserleriyle tanıştırdı. Bu tanışma Matisse’in tarzının tamamen değişmesine yol açtı. 1898 yılında, Camille Pissarro’nun tavsiyesi ile, Turner’ın resimlerini incelemek için Londra’ya gitti. 1899’da Paris ‘e döndüğünde Albert Marquet’in yanında çalıştı ve André Derain, Jean Puy ve Jules Flandrin ile tanıştı. Görsel yapı ve renk anlayışıyla Cézanne‘ın eserleri, Matisse’nin ana ilham kaynağını oldu.

Window At Tangier

Fovizm çalışmalarına 1900’lü yıllarda başlayıp, 1910 sonrasına kadar devam etti. Akımın liderleri Matisse ve André Derain idi. Matisse’in ilk solo sergisi 1904 yılında Ambroise Vollard’ın galerisinde düzenlenmişti ancak pek başarılı olmamıştı. 1905’te Fovistler olarak Salon d’Automne’de bir sergi düzenlediler. Resimler, öznenin doğal renkleriyle ilgili olmadan uyumsuz renkleri ve vahşi duyguları dile getirecek şekilde hazırlanmıştı. Matisse sergiye Şapkalı Kadın ve Açık Pencere tablolarıyla katıldı. Sergi sert eleştiriler aldı.

Henri Matisse

Woman with a (Hat Şapkalı Kadın)

Nisan 1906 civarı kendisinden genç olan Pablo Picasso ile bir araya geldi. Aralarında önemli fark Matisse doğayı temel alıyor, Picasso ise daha çok hayal gücüne ağırlık veriyordu. Her iki sanatçı tarafından en sık yapılmış konular kadınlar ve natürmortlar olmuştur. Matisse ve Picasso ilk olarak Gertrude Stein ve yoldaşı Alice B. Toklas’ın gayretiyle Paris salonunda beraber bir sergi açtılar.

Savaş yıllarında kansere yakalanan sanatçının çalışmaları ağarlaşmaya başladı. 1954 yılında kalp krizi geçirerek vefat etti.

Paylaş