Jean-Michel Basquiat Kimdir? Hayatı ve Sanatçının Bilinmeyenleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Amerikalı graffiti sanatçısı Jean-Michel Basquiat (22 Aralık 1960 – 12 Ağustos 1988), yeni dışavurumcu ressamdır. Basquiat, önce New York’ta graffiti sanatçısı olarak ün kazandı, ardından 1980’lerde yeni dışavurumcu tablolar çizmeye başlamıştır. Ressam, uluslararası bilinirliğe sahip ilk Afroamerikan ressam olmuştur.

Haiti ve Porto Riko göçmeni bir çiftin oğlu olan Basquiat, 1978’de okulunu ve ailesini terk etti. New York’ta sokak satıcılığı yaparak ve çeşitli işlerde çalışarak yaşamaya başladı. O dönemdeki arkadaşlarından Al Diaz ile birlikte, SAMO takma adı altında güney Manhattan sokaklarında graffitiler yapmaya başlayan sanatçı çevrede bir anda ün kazanmıştı. Para kazanmak için, New York müzeleri önünde, kendi çizdiği resimleri içeren posta kartlarını ve tişörtlerini satmıştır.

Basquiat ressam olarak ilk defa Haziran 1980’de, birçok sanatçının katıldığı The Times Square Show isimli serginin ardından ressam olarak adından söz ettirmiştir. The Radiant Child tablosunun 1981’de Artforum dergisinde basılmasının ardından Basquiat uluslararası bilinirliğe ulaşmıştır. Sonraki birkaç yıl boyunca ressamın eserleri New York’taki önemli galerinde sergilenmiştir.

1982’de Basquiat, Julian Schnabel, David Salle, Francesco Clemente ve Enzo Cucchi gibi sanatçılarla birlikte yeni dışavurumcu akımın içinde yer almıştır. 1982 sonbaharında, henüz ün kazanmamış olan Madonna ile birlikte olmaya başlamıştı. Aynı yıl tanıştığı Andy Warhol ile arkadaşlık kurmuştur ve 1984-1986 yılları arasında birçok defa beraber çalışmışlardır. Hatta bir süreliğine aynı evde kaldılar. 1984 sonrasında ressam, gittikçe artan sıklıkta kokain ve eroin kullanmaya başladı. Andy Warhol’un 1987’deki ölümü Basquiat’i derinden etkiledi. 1988’de, birkaç uyuşturucuyu birlikte kullanmasına bağlı zehirlenme sonucunda New York’ta ölmüştür.

Paylaş