Çarşamba, Eylül 27

Mr. Besk, İlk Solo Sergisi ile Contemporary Istanbul’da!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Metalaşan popüler kültürün kahraman figürlerinin kimi zaman tuvalin merkezine yerleştirmesi ve tüketim kültürünü temsil eden nesneleri şeffaflaştırarak görünür kılmasıyla içerisi ile dışarısı arasındaki keskin sınırı kaldıran Mr. Besk, ilk sergisi Turquerie’i House of SuperStep sponsorluğunda Contemporary İstanbul’da sunmaya hazırlanıyor.

Graffitinin Sınır Aşan Özgürlüğü Tuvallerde Hayat Buluyor

Türkiye’nin içinde bulunduğu alt kültürleri kendine araştırma alanı olarak seçen Mr. Besk; renklerle etnik dokuları bir araya getirerek, yarattığı dünyada kendine has bir tavrı benimsiyor. Sokak duvarlarında ve tuvalinde hayat verdiği çalışmaları Besk’in üslubunu seyredenler için fantastik bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Mr. Besk Turquerie isimli sergisinde; Türklerin dünyada yaygın olarak kök saldığı zenginliğe ev sahipliği yapan coğrafyasının günümüzde metalaşmasına eleştirel bir tavırla yaklaşıyor. Yapıtlarında gelecek ya da geçmiş ile şimdinin karışımına dikkat çeken Mr.Besk, izleyicilerini adeta zamansız bir zamanda yolculuğa davet ediyor. Sanatçı,  kendi kültürüne olan tutkusuyla, Anadolu’da yaptığı ziyaretleri tuvalinde kullandığı halı ve çinilere işleyerek, kendi tavrına yeni bir soluk kazandırıyor ve  mekanik üretim çağının yozlaştırdığı değerleri izleyicilerine hatırlatıyor.

 

Paylaş