Artkolik “The Art of Banksy” Sergisinde!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yaşayan en önemli ve kışkırtıcı sanatçılardan Banksy’nin bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergisini Artkolik okurları için gezdik.

Girl with Balloon

Londra Covent Garden’da bir dönemin ünlü Belçika restoranı Belgo’nun ikonik yapısında gerçekleşen sergide Banksy’nin en önemli eserleri kabul edilen ‘Girl with Balloon’, ‘Flower Thrower’ ve ‘Rude Copper’ da yer alıyor.

Sergiyi çok özel kılan bir başka özelliği de kamusal alana yaptığı eserlerle ünlenen Banksy’nin iç mekan için yaptığı ve az bilinen eserlerini de bir araya getirmesi.

Banksy’nin altın çağı kabul edilen 1997-2008 yıllarına tarihlenen eserlerin tamamının orijinalliği de doğrulanmış durumda.

Banksy’nin gerçek kimliği bir sır olarak kalsa da dünyanın en iyi siyasi sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. 2010’da Time dergisi, Barack Obama ve Lady Gaga gibi ünlü isimlerin yanında Banksy’yi de dünyanın en etkili 100 kişisi listesine dahil etti.

 

Banksy hakkında bilinmesi gereken 5 şey:

1- Banksy’nin 50 milyon dolar değerinde olduğu söyleniyor, ancak bu muhtemelen muhafazakar bir tahmin.

2- İnternet söylentileri Banksy’nin gerçek kimliğinin Robert Gunningham olduğu konusunda ısrar ediyor, ancak bazıları onun Massive Attack’ın solisti Robert Del Naja veya hatta İsrail’de yaşayan İngiliz grafiti sanatçısı James Ame olabileceğinden şüpheleniyor.

3- İşe başladığında, Banksy’nin eserlerinin büyük bir kısmı serbest boyama ile yaratılmıştı. Sanatçı daha sonra şablon kullanmaya başladı.

4- Banksy, Fransız sanatçı Monet’nin ünlü bir eserine alışveriş arabaları ve trafik konileri ekleyerek eseri yeniden yorumladı.

5- 2004’te Banksy, bir tomar sahte 10 sterlinlik banknot bastı. Bu banknotlar, Prenses Diana’nın yüzünü ve “İngiltere’nin Banksy’si” sözlerini içeriyordu.

 

Paylaş