Pazartesi, Haziran 5

“Avni Lifij Çağının Yenisi” Sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1914 Kuşağı’nın özgün temsilcilerinden Avni Lifij’in, çok yönlü üretimine ışık tutan ve çağının düşünsel sorunlarına odaklanan sergisi 15 Ekim’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılıyor. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM),  çok yönlü üretimi ve sanatına getirdiği kavramsal çerçeveyle Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip olan Avni Lifij’in (1886-1927) az bilinen dünyasını  yansıtan bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sabancı Holding’in katkılarıyla 15 Ekim’de açılacak sergi, daha çok poşadları ve alegorik eserleriyle tanınan Lifij’in sanat eleştirisi ve düşüncelerini içeren yazılarını, fotoğraf alanlarındaki çalışmalarını ve dekoratif sanatlardaki öncü rolünü de aydınlatarak, onun sanatı ve hayatına ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor.

“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisinde sanatçının aynı zamanda öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eseri ilk kez bir araya getirilerek sergilenecek.

Sanatçının ailesi tarafından titizlikle saklanan aile koleksiyonu ve arşivleriyle birlikte SSM Koleksiyonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki  eserlerin ve sanatçı tarafından kaleme alınmış yazıların ilk kez yan yana geleceği “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi, sanatçının yazı alanındaki zengin üretimini de gözler önüne serecek, sanat eleştirisi, şehircilik, kültür politikaları ve sanat kuramını içeren geniş bir yelpazeye yayılan, Osmanlıca ve Fransızca kaleme aldığı yazılar ve felsefe çevirileri sergi kapsamında müze ortamına taşınacak.

Kadir Gecesi Alayı

Belgesel gösterimleri, konferanslar, sergi turları ve çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla Avni Lifij’in sanatı ve hayatının derinlemesine ele alınacağı sergi kapsamında sanatçıya dair bir kaynak kitap niteliği taşıyacak ve onun çok yönlü üretimine dair makalelerin, eserlerinden geniş bir seçkinin ve hayat hikâyesinin yer alacağı bir sergi kataloğu da hazırlanacak.“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi 15 Ekim 2019 – 12 Ocak 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Paylaş