Cumartesi, Eylül 23

Aysel Gürel Gecesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aysel Gürel, ölümünün onuncu yılında büyük bir geceyle anılıyor. 17 Şubat Cumartesi günü, Aysel Gürel’siz ama Aysel Gürel’le sergi, belgesel, müzik ve parti ile Aysel Gürel’i yaşatmaya devam ediliyor…

Aysel Gürel, 7 Şubat 1929 tarihinde doğdu, 17 Şubat 2008’de ise dünya sahnesinden çekildi. Bedenen hayatını kaybederken bile, bitkisel hayatta iken söylenen şarkıya ayağıyla ritim tuttuğunu söylüyordu büyük kızı Müjde Ar.

Kendisinin söylediğine göre 6 valizden fazla şarkı sözü yazmış. Reçete gibi şarkı sözü yazdığı söyleniyor, şifa niyetine. Türkçe Pop’un altın yıllarına damgasını vurdu, hala onun gözüne kestirip eğittiği isimler sahnede. Şarkı sözleri ile hayatı işlemiş, ışığını gördüğü kişileri biraraya getirmişti.

Hayatını kaybettikten sonra evinin her yerinden şarkı sözleri çıkar, ev o kadar boşaltılıp temizlenmesine rağmen kiraya verildikten sonra evin kuytu bir köşesinden yine sıkıştırılmış bir şarkı sözü çıkar ve tüm Türkçe Pop’a yine damgasını vurur. Aysel’in dediği gibi “Şov Devam Ediyor” ama bu şovda hâlâ Aysel Gürel var.

Aysel Gürel bu, hikayesi hiç bitmiyor. Deliliğiyle de gündemde olan Aysel bundan hiç de gocunmuyordu, dünyayla olan ilişkisini delilik üzerinden ifade etmek onun için en güzel yoldu, orada daha özgürdü.

Aysel, bu dünyaya çokça güzellik bıraktı ve hala o güzelliklerin içinde yaşayabiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Aysel 89 yaşına girdi ve 17 Şubat Cumartesi günü aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde Aysel’i özleyenler, kalbi Aysel gibi atanlar, Aysel ile keyiflenip, Aysel ile hüzünlenenler, raks edenler, çark edenler… Hepinizi ‘Aysel Gürel Gecesi’ne bekliyoruz. Şifa niyetine.

17 Şubat Cumartesi Programı:

[mecra]salon / 19:00
SERGİ: Kayıtlarla Aysel: Aysel Gürel’e ait video görüntüleri, demeçleri, fotoğrafları, şarkı sözlerinden oluşan bir anı sergisi.
[mecra]teras / 21:00
BELGESEL: Söz ve Müzik Aysel Gürel (Konuklar netleşmedi)
22:00
PARTİ: Şarkılarla Aysel: Sözleri Aysel Gürel’e ait olan şarkıların olduğu belgesel sonrası bol rakslı eğlence. Kabinde ise Çiçek Çocuk, Deepinoza.

Paylaş