Pazartesi, Mayıs 29

Demirden Halkalar Gökyüzünde Eridi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Elgiz Müzesi, Mart – Nisan aylarında Ferhat Özgür küratörlüğünde gerçekleşecek yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, adını Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway romanında ara ara tekrar edilen bir cümleden alıyor: “Demirden Halkalar Gökyüzünde Eridi”

Karakterler arasında bir bağ oluşturmak amacıyla simgeler kullanan Woolf’un söz konusu romanında yer alan “Demirden Halkalar Gökyüzünde Eridi” ifadesi, roman içinde zamanla tekrar ederek, farklı karakterleri ve bakış açılarını birbirine bağlamaya yardım eden bir aracı işlevi görüyor. Giderek romanın ana motifine dönüşen bu cümle, sergide de benzer bir işlev görerek her katılımcının kişisel sloganına karşılık geliyor. Böylece romandaki geçiş cümlesi sergide; resimden, obje tabanlı yerleştirmeye, videodan fotoğrafa kadar uzanan bir malzeme çeşitliliğine de vurgu yaparken, içinden geçmekte olduğumuz siyasi ve kültürel dönüşümlere coğrafyalar arası bir bakış açısından yaklaşıyor.

Avusturya Kültür Ofisi iş birliği ile düzenlenen sergi mezzanine alanımızda 1 Mart – 28 Nisan 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü Ferhat Özgür’ün üstlendiği serginin sanatçıları ise; Kezban Arca Batıbeki, Tanja Boukal, Sefa Çakır, Fatma Çakmak, Ahmet Elhan, Seda Oturmak, Chulayarnnon Siriphol, Güneş Terkol ve Ezgi Tok.

Paylaş