Cumartesi, Eylül 23

Jake Michael Singer’ın “On Bin Şey” Adlı Enstalasyonu, Yedikule Hisarı Top Kulesi’nde açıldı.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı iş birliği ile düzenlenen 17. İstanbul Bieanali paralel etkinlikliği Güney Afrikalı Sanatçı Jake Michael Singer’ın On Bin Şey enstalasyonu, Yedikule Hisarı Top Kulesi’nde açıldı.

On Bir Şey isimli eser, yaprakların insan etini, derisini, saçını ve damarlarını taklit ettiği ağaç benzeri bir figürden oluşuyor. Yarı saydam silikon kullanılarak elde edilen fiber optik kablo, sıcak kırmızı atardamarlar oluşturmak için yaprakların içine gömülüdür. Çeşitli dönemlerde hapishane olarak kullanılan Yedikule Hisarı’nda hayat bulan enstalasyon, tarih boyunca burada hapsedilen, işkence gören ve idam edilenlerin acısını hissettirerek izleyicinin duygusal adalete yönelmesini amaçlıyor.

On Bin Şey

Sinan Polvan küratörlüğünde gerçekleşen On Bin Şey enstalasyonu açılışı, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ve Sanatçı Jake Michael Singer’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Mekâna özgü yerleştirme “On Bin Şey”, 4 Ekim- 20 Kasım 2022 tarihleri arasında Yedikule Hisarı Top Kulesi’nde sanatseverleri bekliyor.

Paylaş