Perşembe, Kasım 30

Ocak 2023 SERGİ REHBERİ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yeni yılın ilk sergileri galerilerde sanatseverlerle buluşmaya başladı. Ocak ayında ziyaret etmekten keyif alacağınız sergileri Artkolik okurları için derledik. İstanbul’un dört bir yanına yayılan birbirinden değerli sergileri kaçırmamak için son ziyaret tarihlerini ajandanıza kaydetmeyi unutmayın.

Fran Aniorte “Ritüel” MERKUR

Fran Aniorte “Ritüel” MERKUR

Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel” 12 Ocak’ta MERKUR’de sanatseverlerle buluşacak. Karaca sponsorluğunda gerçekleşen sergide Fran Aniorte, antik Akdeniz törenlerinden ilham aldiğı eski bir RİTÜEL’i günümüze taşıyarak yeniden yorumluyor. Bir sofra etrafındaki yemek ritüelleri hem geçmişimizin, hem de bugünümüzün bir parçası. Türkiye’de meze ve İspanya’da tapas, vazgeçilmez sofra buluşmalarının ve yemek paylaşımlarının kültürel önemini temsil ediyor. Fran Aniorte’in sergisinde yer alan enstalasyonlar, seramik, ahşap ve camlar çağdaş törensel objeleri temsil ediyor.

Paulo Rego “Hikayelerin Hikayesi” Pera Müzesi

Paula Rego “Hikayelerin Hikayesi” Pera Müzesi

Pera Müzesi, figüratif sanatı yeniden tanımlayan benzersiz bir sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi adlı sergi, Rego’nun resmini ilk kez, bu denli kapsamlı biçimde İstanbullu sanatseverlerle tanıştırıyor. Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlendiği sergi 30 Nisan’a kadar devam edecek. Geçtiğimiz haziran ayında 87 yaşında yaşamını yitiren Rego, sanatının tüm evrelerini temsil eden eserlerini son olarak Tate Britain’da düzenlenen retrospektifte sergiledi. Portekiz’de doğan, Londra’da sanat öğrenimi gören, adını Avrupa’nın en büyük sanatçıları arasına yazdıran Paula Rego’nun işleri bu yılki Venedik Bienali’nde de yer aldı.

Murat Palta, Dr. Manhattan sitting on Mars, x-ist.

Murat Palta “Logarithmic Growth” x-ist

Klasik minyatür sanatı ve popüler kültür unsurlarını sentezleyerek geleneksel ve çağdaşın zıtlığından kendine has bir üslup yaratan Murat Palta’nın dördüncü kişisel sergisi Logarithmic Growth x-ist’te 18 Şubat’a kadar gerçekleşiyor.

Hikâye anlatıcılığında anakronizmi baş role yerleştirerek minyatürün doğasındaki efsunlu havayı pekiştiren Palta, Logaritmic Growth’da minyatür sanatı hakkındaki görüşlerden biri olan sahnelerin tanrının gözünden betimlenmesi düşüncesiyle kendini üçüncü tekil şahıs konumuna yerleştiriyor ve yaşadığımız gezegenle alakalı çıkarımlarda bulunuyor.

Alper Yeşiltaş, Hiçbir şey Olmamışçasına, 2022. Akbank Sanat / Dijital Sezgiler

“Dijital Sezgiler” Akbank Sanat

Akbank Sanat’ta 11 Şubat’a kadar devam eden ve  küratörlüğünü Helena Nikonole’nin üstlendiği “Dijital Sezgiler” sergisi, yeni medya sanatı ve internet kültürünün dilinde yapay sinir ağları olgusunu inceliyor. Proje çerçevesinde Yapay Zekâ hem bir araç hem de felsefi bir kavram olarak ele alınıyor ve Yapay Zekânın çağdaş sanat, kültür, insanlar ve toplum üzerindeki etkisi inceleniyor. Sergide yeni medya sanatının dünya çapında önde gelen isimleriyle sanat ve teknoloji kesişiminde deneyler yapan genç sanatçıların eserlerinin yanı sıra kodlayıcılar, araştırmacılar ve Makine Öğrenimi meraklıları tarafından üretilmiş projeler de seyirciyle buluşuyor.

SABO “Golden Hours” Versus Art Project

SABO “Golden Hours” Versus Art Project

SABO’nun, Elâ Atakan küratörlüğünde gerçekleşen “Golden Hours” adlı kişisel sergisi 28 Ocak’a kadar Versus Art Project’te izleyiciyle buluşacak.

Sanatçı, bu sergide eserlerinin üzerine yeni bir katman ekliyor; ışık sızıntıları adını verdiği su damlacıklarına benzeyen, tuvaller üzerinde dağılan soyut alanlar resmediyor. SABO’ya göre bu zerreler, onun kurguladığı kendisinin içerisinde yer almadığı altın anlara sızdığı kapılar. Sanatçının bu sergide kullandığı soyut alanlar, anlam derinliğinin yanı sıra aynı zamanda çalışma tekniğine dair de ipuçları taşıyor. Kuru boya ve kâğıda resmettiği kolaj yöntemini tuvallere aktaran sanatçı, yoğun boyalı soyut alanlarla, zaman içerisinde bir yolculuk yapıyor.

Hatice Karadağ, Yanlış Ömrün Tortusu, 2019, Mixer / For Book Lovers

“For Book Lovers” Mixer

Sanatçılar: Levent Aygül, Memed Erdener, Hatice Karadağ, Begüm Mütevellioğlu, Rugül Serbest, Meltem Sırtıkara, Sevil Tunaboylu

For Book Lovers sergisi David Trigg tarafından hazırlanan Reading Art: Art for Book Lovers adlı kitaptan esinlenerek düzenlenmiştir. Kitap, sanat tarihi boyunca içinde kitap bulunduran farklı üretim biçimlerinden eserleri bir araya getiriyor. Sergi ise yakın dönemde güncel sanatta kitap bulunduran resimlere odaklanıp bu kapsamdaki bir şeçkiyi Mixer’in proje odasında izleyici ile buluşturuyor.

For Book Lovers, Mixer proje mekanında 28 Ocak’a kadar 11.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.

Nancy Atakan, I Fit into Your, 1987.

Nancy Atakan “Zamanın Kokusu” Pi Artworks

Nancy Atakan’ın sübjektif bir zaman deneyimi ışığında yeniden ziyaret etmeye, yeniden düşünmeye ve yeniden hayal etmeye dokunan nakış işlerine ilham veren suluboya resimlerinden oluşan kişisel sergisi “Zamanın Kokusu” 31 Ocak’a kadar Pi Artworks’te görülebilir.

 

Paylaş