Perşembe, Kasım 30

“OyunBu” Arter’de Açıldı.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Arter’in OyunBu / ThisPlay sergisi, Arter’de açıldı. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği OyunBu, Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtları çocukluk ve oyun kavramları etrafında bir araya getiriyor. İki kata yayılan sergide 59 sanatçının 95 eseri yer alıyor. Sergi, oyunun özgürleştiriciliğini, gerçekliği askıya alıp yeniden kurgulayışındaki kural tanımazlığını, gündelik olanın dışına taşma ve tamamen kendine ait bir düzen ve anlam üretme şekillerini, sanat yapıtları ve bu yapıtların sunduğu deneyimler bağlamında araştırmayı hedefliyor.

Sanatın oyun kurucu niteliklerini oyun bozucu yanlarıyla birlikte ele alan OyunBu, rekabet, gerilim, şans, taklit, ritüel, sihir, esrime ve haz gibi kavramların izini sürerken hem yetişkinler hem de çocuklar için aslında kazananı olmayan ya da herkesin kazandığı bir oyun alanı açıyor. Arter’in birinci ve ikinci kat galerilerine yayılan sergi, içine yerleştiği mekânların mimarisini de oyuncul müdahalelerle yorumluyor. OyunBu, düş kurarken ciddiyetini hiç bozmayan çocuk ile oynamaktan asla vazgeçmeyen yetişkinin gerçek ile hayal arasında salınan dünyalarına açılan kapıyı her iki tarafa doğru aralayıp buluşturmayı deniyor.

OyunBu, 04.12.2022 tarihine kadar Arter’de görülebilir.

Arter’in, sergiler bağlamındaki yorumlama etkinlikleri, rehberli tur, seminer ve atölyeleri ile performansları hem çevrimiçi platformda hem de gerekli mesafe kurallarıyla fiziksel ortamda gerçekleşiyor. Arter Kütüphanesi, Arter Kitabevi ve Bistro by Divan ziyaret saatlerinde hizmet veriyor.

Paylaş