Perşembe, Kasım 30

Reuven Israel’in Türkiye’deki İlk Kişisel Sergisi 16 Mayıs’ta Başlıyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sevil Dolmacı Art Gallery, Reuven Israel’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Slip Slidin’i sanatseverlerle buluşturuyor. Son on yıla yayılan yirmiden fazla heykel ve desenin yanı sıra sanatçının sergi için özel olarak ürettiği eserler 16 Mayıs – 14 Haziran günlerinde  Villa İpranosyan’da sergilenecek.

Brooklyn, New York’ta yaşayan ve çalışmalarını sürdüren heykeltıraş Reuven Israel’in eserleri çoğunlukla makine yapımı gibi görülebilen muntazam heykeller olarak görünse de bunun sanatçının özenle yarattığı bir yanılsama olduğu dikkat çekiyor. İçeriklerin 3D baskı ve dijital olarak yaratıldığı çağımızda Israel, ahşap seçimi ve şekillerin yaratılmasından renk ve bitişlere kadar her bir heykelin elle yapılması sürecinde çalışmalarını, yavaş, insani çaba ve zevklere dayandırıyor. Her eser, seri üretim gibi görünecek kadar titizlikle işleniyor.

Serginin ismi, Paul Simon’ın “Slip Slidin’ Away” şarkısından ilham alıyor:
“Slip slidin’ away
Slip slidin’ away
You know the nearer your destination
The more you’re slip sliding away…”

Paul Simon’ın varoluşsal şarkı sözleri, Israel’in eserleri için uygun bir metafor oluşturuyor: Akış halindeki heykeller sürekli evrim halinde ve asla statik nesneler olarak kalmaları gerekmiyor. Sanatçının her eser için oluşturduğu katlama sistemi, gösterildiği mekâna bağlı olarak değişken şekil ve konfigürasyonlara izin veriyor. Israel’in bir sergi süresince eserlerinin konfigürasyonunu değiştirdiği de biliniyor. Böylelikle ziyaretçiler galeriye gerçekleştirecekleri bir sonraki ziyaretlerinde eserleri farklı açılardan deneyimleme şansı buluyorlar.

UFO (Untitled Folding Objects, 2019-21) serisine ait heykeller, bulundukları mimariyi sarmalayarak yerleştirilirken, kimi zaman ayakta duran bir figür, bir kemer veya bir spiral tasvir eden bazı katlanır eserler dolaylı olarak günlük yaşamdan referanslar alıyor. Sanatçının yeni üretimi olan duvar işi ‘Slip Slidin’, yine bu sergide yer alan FAF (Fast And Furious – Hızlı ve Öfkeli), 2013 ve B.E.R. (Bigger Egypt Rumba), 2014 gibi daha önceki kinetik çalışmalarının devamı niteliğinde sergileniyor. Bu heykellerde ister zemin ister duvar temelli olsun, sanatçı zaman zaman gizli renkleri ve şekilleri ortaya çıkararak, izleyiciyi kendi konfigürasyonlarını yapmaya davet ediyor. Üç boyutlu çalışmalarla diyalog halinde yerleştirilen desenler ise farklı renk ve şekil kombinasyonlarını kâğıt üzerine aktararak sanatçının sürecini kavramamıza yardımcı oluyor.

Reuven Israel (1978, Kudüs) Brooklyn New York’ta yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Lisans ve Master derecelerini prestijli Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nden alan Israel’in, yakın zamanda Tel Aviv-Yafo Çağdaş Sanat Merkezi, Tel Aviv Sanat Müzesi ve Germonio, İtalya’daki Civico Floriano Bodini Müzesi’nde kişisel sergileri gerçekleşti. Çalışmaları, UNTITLED Miami, Expo Chicago, NADA NY, Art Brussels ve Artissima gibi uluslararası büyük sanat fuarlarında sunuldu. Reuven Israel birçok önemli sanat ödülünün sahibi ve çalışmaları dünya çapında çeşitli kamusal ve özel koleksiyonlarda yer alıyor. Tel Aviv’de Braverman Gallery ve Los Angeles’ta Shulamit Nazarian tarafından temsil ediliyor.

Küratörlüğünü Dr. Kathy Battista’nın yaptığı Slip Slidin’ 16 Mayıs-14 Haziran günlerinde Sevil Dolmacı Art Gallery, Villa İpranosyan’da sergilenecek. Aynı zamanda 13 Mayıs Cuma günü saat 11:00’de sanatçı ve küratör eşliğinde gezilecek sergi turu ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleşecek.

Paylaş