Cumartesi, Eylül 23

Royal Academy Of Arts’da “Dalí / Duchamp” Sergisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İki sanatsal dehanın sergisine göz atın: kavramsal sanatın babası Marcel Duchamp ve yaşamdan daha büyük bir sürrealist Salvador Dalí. “Dalí / Duchamp”, şaşırtıcı ilişkileri ve bu ilişkinin her iki sanatçının eserleri üzerindeki etkisine ışık tutan ilk sergi.

Bu iki büyük 20. yüzyıl sanatçısı, dışarıdan bakıldığında birbirlerine çok da benzer görünmeyebilir. Ancak Dalí ve Duchamp, tanışıklıkları boyunca dostça bir bağ kurdu ve birbirlerinin kariyerleri karşısında hayranlık duydular.

Bu görünüşte olanaksız dostluğa neden olan, paylaşılan erotizm, dil, mercek ve oyunlar gibi sanatsal ilgilerinden daha derindi. Bu iki adam, daha temelden, mizah ile şüpheciliğin ortaklığıyla birleşti; bu da hem sanatın hem de yaşamın geleneksel görüşlerine meydan okumanın farklı yollarını doğurdu.
Bu orijinal sergi, Dalí’nin en ilham dolu ve teknik olarak başarıyla tamamlanmış tabloları ve heykelleri ile Duchamp’ın çığır açan koleksiyonundan oluşan yaklaşık 80 eseri bir araya getiriyor. Ayrıca Dalí’nin fotoğrafları, Duchamp’ın bazı resimleri, iki sanatçı arasındaki iş birlikleri ve yazışmaları gibi çok az bilinen materyaller de sergilenmekte.

Sanat yoluyla yapılan bir sohbet olarak sunulan bu odaklanmış keşif, bu iki önemli figürün sanat dünyasındaki tanıdık yerlerini yeniden görmek için yeni yollar sunuyor. Ziyaretçiler, ustaların ilginç dostluklarının mercekleri vasıtasıyla, eşit derecede yaratıcı ve akıllı zihinlere dair yeni bir bakış açısı kazanacak. Serginin küratörlüğü, Sarah Lea ve Desiree de Chair ile birlikte Dawn Ades ve William Jeffett tarafından gerçekleştirildi.

Sergi, Royal Academy of Arts (Londra Kraliyet Sanat Akademisi) ve Gala-Salvador Dalí Vakfı ve Marcel Duchamp Derneği işbirliğiyle Florida St Petersburg’daki Dalí Müzesi tarafından organize edildi. 7 Ekim 2017’de Royal Academy of Arts’da açılan “Dalí / Duchamp”, 3 Ocak 2018’e kadar devam edecek.

Paylaş