Zeynep Aslanoba: “En Güzel Günün Ertesi Günü”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Sade İnsanlar” olarak da bilinen Zeynep Aslanoba ilk solo sergisini Eva Sanat Galerisi’nde açıyor. Aslanoba, özellikle kendi jenerasyonunun iç sesini yansıttığı işlerinde, iç- dış mekan, alt bilinç, üst bilinç gibi insanın yaşamı boyunca girip çıktığı zıt  boyutları, samimi ve tanıdık bir şekilde işliyor. Bu konseptleri kendine has bir kara mizahla kurgulayıp, yarattığı  karakterler üzerinden işleyen Aslanoba, resim, kukla ve stop-motion-animasyon tekniklerini kullanıyor.
“En Güzel Günün Ertesi Günü” sergisi resim, kukla, ve stop-motion-animasyonu içinde bulunduruyor. Eser ve mekanı ayrıştırmaya çalışmaktansa eseri mekanda yaşatmaya uğraşan sanatçı, tüm mekanı canlı bir enstelasyon olarak kullanmayı hedefliyor. Canlı ve kontrast yaratan renkleri ve birbiriyle çok alakası olmayan temaları iç içe kullanarak günlük hayatta çokça karşılaşıp kabullendiğimiz abzürtlükleri simgeliyor.

Dua Çiçeği 

Komediyi bir eğlence aracı olarak değil de bir hayat felsefesi olarak bakan Aslanoba, kendi abzürt komediyle dolu kimi zaman rahatsız edici dünyasını izleyiciyle ilk defa bu sergide paylaşıyor.

Sergi, 19 Ekim- 6 Kasım boyunca Sudaiye’deki Eva Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Zeynep Aslanoba

“Sade İnsanlar” adıyla da bilinen Zeynep Aslanoba, karikatür, resim ve stop-motion animasyon tekniği başta olmak üzere görsel sanatların bir çok çeşidiyle uğraşmaktadır. Üretim sürecini bir çeşit terapi olarak gören sanatçı, School of the Art Institute of Chicago’dan 2018 yılında mezun olup son 1 yılda farklı prodüksiyon işlerinde asistanlık tecrübesi edindikten sonra kendi işlerine odaklanmıştır. Sade İnsanlar markasını kurmanın yanı sıra, Youtube ‘da, 4 bölümden oluşan micro-dizisi “Sade İnsanlar Show” ile karakterlerini animasyon olarak hayata geçirmiştir. Hedonutopia, Büyük Ev Ablukada gibi sevdiği çeşitli müzik gruplarına yer yer official yer yer fan videosu tarzı animasyon klipler yapan Aslanoba, an itibariyle de yeni kısa- animasyonunu finalize etmektedir ve yeni bir müzik klibi için kurguya başlamıştır.

Kendi işlerinde kara mizah ve abzurtlüğe bolca yer veren Aslanoba’ya en çok ilham veren üreticiler; Matt Stone,Trey Parker, Ricky Gervais,Greta Gerwig, Hakan Günday,the Haas Brothers, Erdoğan Zümrütoğlu ilk akla gelen isimlerdir. Projelerinin altındaki hikayeleri üretirken, beklenmeyen süprizler yapıp izleyiciyi şaşırtmayı seven Aslanoba, aslında bu süprizlerin hayatın ne kadar olağan bir parçası olduğunun altını çizer.

Paylaş