Cumartesi, Eylül 23

”Don Kişot’u Öldüren Adam” 7 Aralık’ta Vizyonda

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Efsanevi yönetmen Terry Gilliam‘ın çalışmalarına yaklaşık 20 yıl önce başladığı The Man Who Killed Don Quixote ya da Türkçe ismiyle Don Kişot’u Öldüren Adam, o sıralarda seti sel baskınının vurması sonucu çekimlerin durmasından dolayı hayata geçememişti.

don kişotu öldüren adamTerry Gilliam’ın hiç dinmeyen temposu, yaratıcı olay örgüsü, göz alıcı mekânları ve sıra dışı mizahıyla tam bir başyapıt olan filmi Don Kişot’u Öldüren Adam, 7 Aralık tarihinde vizyona giriyor. Filmin yapım süreci 1990’larda başladı fakat hastalıklar, davalar, finansman sıkıntıları, sel baskını gibi çeşitli sorunlardan 2018’e kadar aksadı. Dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan filmin senaryosu Terry Gilliam ve Tony Grisoni tarafından kaleme alınırken, oyuncu kadrosunda Adam Driver, Jonathan Pryce, Joana Ribeiro, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård ve Rossy de Palma yer alıyor.

Filmin konusu; Miguel de Cervantes’in “tarihteki ilk modern roman” kabul edilen ünlü eserinden ilham alınan filmde Toby (Adam Driver) kendini beğenmiş bir reklam yönetmeni, Javier (Jonathan Pryce) ise bir ayakkabı tamircisidir. İkili, yıllar sonra La Mancha’nın otantik atmosferinde yeniden karşılaşır. Yaşlı Javier, kendisinin Don Kişot ve Toby’nin de Sancho Panza olduğunu sanmaktadır. Bir dizi talihsizlik sonucu acımasız bir Rus mafya lideri, baş belası bir yapımcı ve eski aşkların da karıştığı; gerçekle hayalin, geçmişle bugünün birleştiği çağdaş bir Don Kişot hikâyesinin ortasına düşerler.

Paylaş